Advertisements
Advertisements
Question
A ball is thrown up with a speed of 4.9 ms-1.
Calculate the maximum height it would gain before it begins to fall.
Advertisements
Solution
Initial speed of ball is = 4.9 ms-1.
Acceleration due to gravity = -9.8 ms-2.
We know v2 - u2 =2as
At highest point final velocity is zero so
0 - 4.9 X 4.9 = 2 X (-9.8) S
S = 1.125 m
APPEARS IN
RELATED QUESTIONS
How does the force of gravitation between two objects change when the distance between them is reduced to half?
State Kepler’s law which is represented by the relation r3 ∝ T2.
A person brings a mass of 1 kg from infinity to a point A. Initially the mass was at rest but it moves at a speed of 2 m s −1 as it reaches A. The work done by the person on the mass is −3 J. The potential at A is
Three equal masses m are placed at the three corners of an equilateral triangle of side a. Find the force exerted by this system on another particle of mass m placed at (a) the mid-point of a side, (b) at the centre of the triangle.
Name and state the action and reaction in the following case:
A book lying on a table.
Is there a gravitational attraction between you and the book? Explain.
The _______ force is much weaker than other forces in nature.
The force of gravitation between two bodies of mass 1 kg each separated by a distance of 1 m in vacuum is ____________.
Law of gravitation gives the gravitational force between
Give scientific reasons for the following:
Newton's gravitational law is the universal law of gravitation.
