Advertisements
Advertisements
प्रश्न
A battery of e.m.f. 15 V and internal resistance 2 `Omega` is connected to tvvo resistors of 4 ohm and 6 ohm joined.
(i) In series,
(ii) In para 1 lel. Find in each case the electrica I energy spent per minute in 6 ohm resistor.
Advertisements
उत्तर
Given, emf= 15 V, internal resistance, r= 2 `Omega`
(i) Total resistance of given resistors in series, Rs = 4 + 6 = 10 `Omega`
Now, current through series combination on, Is = `"emf"/("R"_"s" + "r") = 15/(10 + 2) = 15/12` = 1.25 A
In series, the same current will pass through each resistor
.·. electrical energy spent per minute in the 6`Omega` resistor, Hs = I2 (R) t = (1.25)2 (6) (60) = 562.5 J
(ii) Total resistance of given resistors in parallel, RP = `(1/4 + 1/6) ^-1 = 2.4 Omega`
Current in parallel circuit, I = `15/(2.4 + 20) = 3.4 "A"`
In parallel, each resistor is connected across the same voltage, say V.
Then, V = e - Ir= 15 - (3.4 x 2) = 8.18 volt
:. electrical energy spent per minute in the 6Ω resistor, Hp = `"V"^2/"R" t = (8.18)^2/6 xx 60 `= 669.1 J
APPEARS IN
संबंधित प्रश्न
Differentiate between resistances in series and parallel.
With a neat labelled diagram and derive the equation for three resistances connected in parallel.
In the diagram shown below, the cell and the ammeter both have negligible resistance. The resistor are identical.
You are given three resistances of 1, 2 and 3 ohms. Shows by diagrams, how with the help of these resistances you can get:
(i) 6 Ω
(ii) `6/1` Ω
(iii) 1.5 Ω
Two exactly similar electric lamps are arranged (i) in parallel, and (ii) in series. If the parallel and series combination of lamps are connected to 220 V supply line one by one, what will be the ratio of electric power consumed by them?
In the following figure calculate:
- the total resistance of the circuit
- the value of R, and
- the current flowing in R.

What is the equivalent resistance of 5 equal resistors, each of value 2`Omega` 1 when oonnected in (a) Series ( b) ParaIleI?
A cell supplies a current of 1.2 A through two 2Ω resistors connected in parallel. When the resistors are connected in series, if supplies a current of 0.4 A. Calculate the internal resistance and e.m.f of the cell.
Two resistors of resistance 4 Ω and 6 Ω are connected in parallel to a cell to draw 0.5 A current from the cell.
Calculate current in each resistor.
How does the resistance of a metallic wire depend on the length of wire?
