Advertisements
Advertisements
प्रश्न
Consider the Atwood machine of the previous problem. The larger mass is stopped for a moment, 2.0 s after the system is set into motion. Find the time that elapses before the string is tight again.
Advertisements
उत्तर
a = 3.26 m/s2, T = 3.9 N
After 2 s, velocity of mass m1,
v = u + at = 0 + 3.26 × 2
= 6.52 m/s upward
At this time, m2 is moving 6.52 m/s downward.
At time 2 s, m2 stops for a moment. But m1 is moving upward with velocity 6.52 m/s. It will continue to move till final velocity (at highest point) becomes zero.
Here, v = 0, u = 6.52 m/s
a = −g = − 9.8 m/s2
v = u + at = 6.52 + (−9.8)t
\[\Rightarrow t = \frac{6 . 52}{9 . 8} \approx \frac{2}{3} \sec\]
After this time, the mass m1 also starts moving downward.
So, the string becomes tight again after \[\frac{2}{3} s\]
APPEARS IN
संबंधित प्रश्न
A body of mass 0.40 kg moving initially with a constant speed of 10 m s–1 to the north is subject to a constant force of 8.0 N directed towards the south for 30 s. Take the instant the force is applied to be t = 0, the position of the body at that time to be x = 0, and predict its position at t = –5 s, 25 s, 100 s.
The below figure shows the position-time graph of a particle of mass 4 kg.
- What is the force on the particle for t < 0, t > 4 s, 0 < t < 4 s?
- What is the impulse at t = 0 and t = 4 s? (Consider one-dimensional motion only.)

The rear side of a truck is open and a box of 40 kg mass is placed 5 m away from the open end as shown in Figure. The coefficient of friction between the box and the surface below it is 0.15. On a straight road, the truck starts from rest and accelerates with 2 m s–2. At what distance from the starting point does the box fall off the truck? (Ignore the size of the box).

You are travelling in a car. The driver suddenly applies the brakes and you are pushed forward. Why does this happen?
A spy jumps from an airplane with his parachute. The spy accelerates downward for some time when the parachute opens. The acceleration is suddenly checked and the spy slowly falls to the ground. Explain the action of the parachute in checking the acceleration.
A block of mass 0.2 kg is suspended from the ceiling by a light string. A second block of mass 0.3 kg is suspended from the first block by another string. Find the tensions in the two strings. Take g = 10 m/s2.
A particle of mass 50 g moves in a straight line. The variation of speed with time is shown in the following figure. Find the force acting on the particle at t = 2, 4 and 6 seconds.

A person is standing on a weighing machine placed on the floor of an elevator. The elevator starts going up with some acceleration, moves with uniform velocity for a while and finally decelerates to stop. The maximum and the minimum weights recorded are 72 kg and 60 kg, respectively. Assuming that the magnitudes of acceleration and deceleration are the same, find (a) the true weight of the person and (b) the magnitude of the acceleration. Take g = 9.9 m/s2.
Find the acceleration of the 500 g block in the following figure.

The monkey B, shown in the following figure, is holding on to the tail of monkey A that is climbing up a rope. The masses of monkeys A and B are 5 kg and 2 kg, respectively. If A can tolerate a tension of 30 N in its tail, what force should it apply on the rope in order to carry monkey B with it? Take g = 10 m/s2.

State Newton's second law of motion. Under what condition does it take the form F = ma?
A force of 10 N acts on a body of mass 2 kg for 3 s, initially at rest. Calculate : Change in momentum of the body.
A car is moving with a uniform velocity 30 ms-1. It is stopped in 2 s by applying a force of 1500 N through its brakes. Calculate the following values : The change in momentum of car.
What causes motion in a body?
Why is it advantageous to turn before taking a long jump?
What do you mean by the conservation of momentum? Briefly, explain the collision between two bodies and the conservation of momentum.
A cricket ball of mass 150 g has an initial velocity `u = (3hati + 4hatj)` m s−1 and a final velocity `v = - (3hati + 4hatj)` m s−1 after being hit. The change in momentum (final momentum-initial momentum) is (in kg m s1)
In the previous problem (5.3), the magnitude of the momentum transferred during the hit is ______.
The motion of a particle of mass m is given by x = 0 for t < 0 s, x(t) = A sin 4 pt for 0 < t < (1/4) s (A > o), and x = 0 for t > (1/4) s. Which of the following statements is true?
- The force at t = (1/8) s on the particle is – 16π2 Am.
- The particle is acted upon by on impulse of magnitude 4π2 A m at t = 0 s and t = (1/4) s.
- The particle is not acted upon by any force.
- The particle is not acted upon by a constant force.
- There is no impulse acting on the particle.
