English

With the decrease in prices of tea by 15% Tonu, the chaiwallah, was able to buy 2 kg more of tea with the same Rs 45 that he spent each month on buying tea leaves for his chai shop.

Advertisements
Advertisements

Question

With the decrease in prices of tea by 15% Tonu, the chaiwallah, was able to buy 2 kg more of tea with the same Rs 45 that he spent each month on buying tea leaves for his chai shop. What was the reduced price of tea? What was the original price of tea?

Sum
Advertisements

Solution

Given, chaiwala can buy 2 kg extra with 15% discount.

⇒ Let us assume chaiwala purchase y kg tea.

And price of a tea per kg = Rs. x

⇒ Discount 15% per kg = `x - 15/100 xx x`

= `(100x - 15x)/100`

= `(85x)/100`

The amount spent by him for purchasing tea leaves is 45

Without discount he can buy xy = 45   ...[Equation 1]

And `((85x)/100) (y + 2) = 45`  ...[Equation 2]

Solving above two equations we get,

`(85xy + (85 xx 2x))/100`

⇒ `(85(45))/100 + (85 xx 2x)/100 = 45`

⇒ `(85 xx 2x)/100 = 45 - (85(45))/100`

⇒ `(85 xx 2x)/100 = 45[1 - 85/100]`

⇒ `(85 xx 2x)/100 = (45 xx 15)/100`

⇒ 85 × 2x = 45 × 15

⇒ `x = (45 xx 15)/(2 xx 85)`

⇒ `x = 675/170`

⇒ x = 3.97 per kg

Hence, original price = 3.97 per kg

∴ Price reduced = `85/100 xx 3.97` = 3.374

Approximately 3.38 per kg

Hence, Reduced price is 3.38 per kg.

shaalaa.com
  Is there an error in this question or solution?
Chapter 9: Comparing Quantities - Exercise [Page 302]

APPEARS IN

NCERT Exemplar Mathematics [English] Class 8
Chapter 9 Comparing Quantities
Exercise | Q 115. | Page 302

Video TutorialsVIEW ALL [1]

RELATED QUESTIONS

A dealer buys a wristwatch for Rs 225 and spends Rs 15 on its repairs. If he sells the same for Rs 300, find his profit percent.


If the selling price of 18 oranges is equal to the cost price of 16 oranges, find the loss percent.


A retailer buys an article at a discount of 20% on the listed price from a wholesaler. The shopkeeper marks up the price by 10% on the listed price. A buyer pays Rs 231 to get it after paying a sales tax at the rate of 5% on the price asked for. Find the profit percentage.


Using the figures given below, frame problems based on profit percent or loss percent.

Cost price of 50 Kg grain ₹ 2000, selling price ₹ 43 per kg.


A branded Air-Conditioner (AC) has a marked price of ₹ 38000. There is a condition given for the customer.

Selling Price is the same ₹ 38000 but with attractive gifts worth ₹ 3000


The single discount in % which is equivalent to two successive discounts of 20% and 25% is


There is no profit or loss when


A store is having a 25% discount sale. Sheela has a Rs 50 gift voucher and wants to use it to buy a board game marked for Rs 320. She is not sure how to calculate the concession she will get. The sales clerk has suggested two ways to calculate the amount payable.
- Method 1: Subtract Rs 50 from the price and take 25% off the resulting price.
Which method do you think stores actually use? Why?


Mohini bought a cow for ₹ 9000 and sold it at a loss of ₹ 900. The selling price of the cow is ______.


Aahuti purchased a house for ₹ 50,59,700 and spent ₹ 40300 on its repairs. To make a profit of 5%, she should sell the house for ₹ ______.


Share
Notifications

Englishहिंदीमराठी


      Forgot password?
Use app×