Advertisements
Advertisements
Question
Two prisms of identical geometrical shape are combined with their refracting angles oppositely directed. The materials of the prisms have refractive indices 1.52 and 1.62 for violet light. A violet ray is deviated by 1.0° when passes symmetrically through this combination. What is the angle of the prisms?
Sum
Advertisements
Solution
Let A be the angle of the prisms.
Refractive indices of the prisms for violet light, μ1 = 1.52 and μ2 = 1.62
Angle of deviation, δ = 1.0°
As the prisms are oppositely directed, the angle of deviation is given by
δ = (μ2 − 1)A − (μ1 − 1)A
δ = (μ2 −μ1 )A
\[A = \frac{\delta}{\mu_2 - \mu_1} = \frac{1}{(1 . 62) - (1 . 52)} = \frac{1}{0 . 1}\]
\[ \Rightarrow A = 10^\circ\]
So, the angle of the prisms is 10∘.
shaalaa.com
Is there an error in this question or solution?
