Advertisements
Advertisements
Question
The world record for weight lifting was held by Sergei Didyk of the USSR. He lifted 261 kg to a height of 2.3 m in 4s; find:
(a) Weight lifted by him
(b) Work done by him
(c) Power developed by him. (g = 10m/s2)
Advertisements
Solution
(a) Weight lifted by him = m × g = 261 × 10 = 2610 N.
(b) Work done by him = F × d = 261 × 2.3 J = 6003 J.
(c) Power developed by him =`("Work in J")/("Time in s")=6003/4"Watt"` = 1500.75 W.
RELATED QUESTIONS
If the power of a motor is 100 kW, at what speed can it raise a load of 50,000 N?
kWh is the unit of ______.
A body of mass m is moving with a uniform velocity u. A force is applied on the body due to which its velocity changes from u to v. How much work is being done by the force?
In which one of the following cases is the work done more? When the angle between the direction of motion and that of the force is (i) 90° (ii) 0°.
An engine does 54,000 J of work by exerting a force of 6000 N on it. What is the displacement in the direction of the force?
A pump is used to lift 600 kg of water from a depth of 75 m in 10s. Calculate:
- The work done by the pump,
- the power at which the pump works, and
- The power rating of the pump if its efficiency is 40%. (Take g = 10m s-2).
`["Hint" : "Efficiency" = "useful power"/"power input"]`
A boy takes 3 minutes to lift a 20 litre water bucket from a 20 m deep well, while his father does it in 2 minutes. Compare:
- the work, and
- power developed by them.
In the following case write yes, if the work is being done and no if no work is being done.
A man moving on the rough ground.
State the practical unit mainly used in mechanical engineering and write down its equivalent in watt.
For the following scenario, state whether the work done by gravity is positive, negative, or zero.
A person climbs a ladder.
