Advertisements
Advertisements
Question
A pump is used to lift 600 kg of water from a depth of 75 m in 10s. Calculate:
- The work done by the pump,
- the power at which the pump works, and
- The power rating of the pump if its efficiency is 40%. (Take g = 10m s-2).
`["Hint" : "Efficiency" = "useful power"/"power input"]`
Advertisements
Solution
Mass of water = 600 kg
Height to which the water has to be raised = 75 m
Time = 10 s
(a) Work done by the pump = mgh
W = mgh
W = 600 × 10 × 75
W = 450000
W = 4.5 × 105 J
(b) Power at which pump works `= "work done"/"Time taken"`
`= "mgh"/"t"`
`= (600 xx 10 xx 75 "J")/"10 s"`
= 45000 W
= 45 kW ...[1 kW = 1000 W]
(c) `"Efficiency" = "useful power"/"power input"`
Efficiency = 40 % = 0.4
`=> 0.4 = "45 kW"/"Power input"`
Power input = `"45 kW"/0.4`
Power input = 112.5 kW
APPEARS IN
RELATED QUESTIONS
A man spends 7.4 KJ energy in displacing a body by 74 m in the direction in which he applies force in 2.5 s. Calculate the force applied.
State the condition when a force produces
(i) linear motion.
(ii) rotational motion, in a body.
What is a centripetal force?
What is the work done when the force on the object and the displacement of the object are perpendicular to each other?
Work done by a force is equal to the product of ....... and ....
State the condition when the work done by a force is negative. Explain with the help of examples.
State the condition when the work done by the force is negative.
Justify the statement. “Power can be expressed as the product of force and velocity.”
What happens to the power if the time for doing work is reduced from t second to t/10 second?
For the following scenario, state whether the work done by gravity is positive, negative, or zero.
A car in neutral gear is coming down the slope.
