Advertisements
Advertisements
Question
The profits of a partnership firm for the last four years were:
| ₹ | |
| 2019-20 | 1,00,000 |
| 2020-21 | (80,000) |
| 2021-22 | 12,00,000 |
| 2022-23 | 10,00,000 |
The closing stock for the year 2022-23 was undervalued by ₹ 2,00,000.
The normal rate of return in a similar business is 10%. If the goodwill of the firm is ₹ 6,20,000 at 4 years’ purchase of super profit, find the Capital Employed by the firm.
Advertisements
Solution
Actual Average Profit:
Total Profits of last 4 years = ₹ 1,00,000 – ₹ 80,000 + ₹ 12,00,000 + (₹ 10,00,000 + ₹ 2,00,000 Undervaluation of closing stock)
= ₹ 24,20,000
Average Profit = `(24,20,000)/4`
= ₹ 6,05,000
Super Profit = `"Goodwill"/4`
= `(6,20,000)/4`
= ₹ 1,55,000
Normal Profit = Actual Average Profit - Super Profit
= ₹ 6,05,000 – ₹ 1,55,000
= ₹ 4,50,000
Capital Employed = `"Normal Profit" xx 100/"Normal Rate of Return"`
= `4,50,000 xx 100/10`
= ₹45,00,000
