Advertisements
Advertisements
Question
Following particulars are available in respect of the partnership firm of Shailesh and Anjali:
- Capitals:
Shailesh - ₹ 11,50,000
Anjali - ₹ 8,20,000 - General Reserve ₹70,000; Advertisement Suspense A/c ₹ 40,000
- Average Profits earned by the firm ₹ 4,40,000
- Goodwill of the firm at 3 years’ purchase of super profit ₹ 3,60,000
Find out Normal Rate of Return.
Numerical
Advertisements
Solution
Capital Employed = Partners’ Capitals + General Reserve − Advertisement Suspense A/c
= 11,50,000 + 8,20,000 + 70,000 − 40,000
= ₹ 20,00,000
Goodwill = Super Profit × 3 Years’ Purchase
₹ 3,60,000 = Super Profit × 3
Super Profit = `(3,60,000)/3`
= ₹ 1,20,000
Normal Profit = Average Profit - Super Profit
= 4,40,000 – 1,20,000
= ₹ 3,20,000
Normal Rate of Return = `"Normal Profit"/"Capital Employed" xx 100`
= `(3,20,000)/(20,00,000) xx 100`
= 16%
shaalaa.com
Is there an error in this question or solution?
