Advertisements
Advertisements
Question
The moment of a force 10 N about a point 0 is 4 Nm. Calculate the distance of point of application of force from the point 0.
Advertisements
Solution
Moment of force, torqu, τ = 4Nm
Apllied force, F = 10N
Distance from pivot, d =?
τ = F x d
⇒ d = τ / F = 4 / 10 = 0.4m
APPEARS IN
RELATED QUESTIONS
A coolie X Carrying a load on his head climbs up a slope and another coolie Y carrying the identical load on his head move the same distance on a frictionless horizontal platform. Who does more work? Explain the reason.
What are the S.I. and C.G.S units of work? How are they related? Establish the relationship.
Name two places in india where electricity is generated from nuclear power plants.
What is meant by a rotatory motion? Give one example.
What do you mean by equilibrium of a body?
What is the work done by the gravitational force on the moon that revolves around the earth?
What is the S.I. unit of work? Define it.
The world record for weight lifting was held by Sergei Didyk of the USSR. He lifted 261 kg to a height of 2.3 m in 4s; find:
(a) Weight lifted by him
(b) Work done by him
(c) Power developed by him. (g = 10m/s2)
For the following scenario, state whether the work done by gravity is positive, negative, or zero.
A person walks on a levelled road.
A boy weighing 50 kgf climbs up from the first floor at a height of 3 m above the ground to the third floor at a height of 9 m above the ground. What will be the increase in his gravitational potential energy? (Take g = 10 N kg-1).
