Advertisements
Advertisements
Question
State Bohr’s postulate of hydrogen atom which successfully explains the emission lines in the spectrum of hydrogen atom. Use Rydberg formula to determine the wavelength of Hα line. [Given: Rydberg constant R = 1.03 × 107 m−1]
Advertisements
Solution
Bohr’s third postulate successfully explains emission lines. It states that ‘Whenever an electron jumps from one of its specified non-radiating orbit to another such orbit, it emits or absorbs a photon whose energy is equal to the energy difference between the initial and final states’.
Thus,
`E_1-E_t=hv=(hc)/lambda`
The Rydberg formula for the Balmer series is given as
`1/lambda=R(1/n_t^2-1/n_1^2)`
‘R’ is a constant called the Rydberg constant and its value is 1.03 × 107 m−1.
The Hα-line of the Balmer series is obtained when an electron jumps to the second orbit (nf = 2) from the third orbit (ni = 3).
`1/lambda=1.03xx10^7(1/2^2-1/3^3)`
`1/lambda=1.03xx10^7(1/4-1/9)`
`1/lambda=1.03xx10^7((9-4)/(9xx4))`
`1/lambda=1.03xx10^7(5/36)`
`lambda=36/(5xx1.03xx10^7)`
λ = 6.99 x 10-7
λ = 699 x 10-2 x 10-7
λ = 699 nm
The value of λ lies in the visible region.
APPEARS IN
RELATED QUESTIONS
Calculate the radius of second Bohr orbit in hydrogen atom from the given data.
Mass of electron = 9.1 x 10-31kg
Charge on the electron = 1.6 x 10-19 C
Planck’s constant = 6.63 x 10-34 J-s.
Permittivity of free space = 8.85 x 10-12 C2/Nm2
State Bohr postulate of hydrogen atom that gives the relationship for the frequency of emitted photon in a transition.
The difference in the frequencies of series limit of Lyman series and Balmer series is equal to the frequency of the first line of the Lyman series. Explain.
According to Bohr’s theory, the angular momentum of an electron in 5th orbit is ______.
An electron in H-atom makes a transition from n = 3 to n = 1. The recoil momentum of the H-atom will be ______.
A 100 eV electron collides with a stationary helium ion (He+) in its ground state and exits to a higher level. After the collision, He+ ions emit two photons in succession with wavelengths 1085 Å and 304 Å. The energy of the electron after the collision will be ______ eV.
Given h = 6.63 × 10-34 Js.
What is meant by ionisation energy?
Energy and radius of first Bohr orbit of He+ and Li2+ are:
[Given RH = −2.18 × 10−18 J, a0 = 52.9 pm]
What happens when an electron makes the transition described by Bohr’s third postulate?
For an orbit radius of \[5.3\times10^{-11}\,\mathrm{m}\] and an electron velocity of \[2.2\times10^6\,\mathrm{m\,s^{-1}}\], what is the approximate initial frequency of emitted light according to classical electromagnetic theory?
