English

Solve problem: Calculate the number of atoms of the following. (Average atomic mass : N = 14 u, S = 32 u) 1.6 g of sulfur

Advertisements
Advertisements

Question

Solve problem:

Calculate the number of atoms of the following. (Average atomic mass : N = 14 u, S = 32 u)

1.6 g of sulfur

Sum
Advertisements

Solution

1.6 g of Sulphur (S)

Molar mass of sulphur = 32 g mol–1

Number of moles = `"Mass of a substance"/"Molar mass of a substance"=(1.6"g")/(32"g mol"^-1)` = 0.05 mol

Number of atoms of S = Number of moles × Avogadro's constant
= 0.05 mol × 6.022 × 1023 atoms/mol
= 0.3011 × 1023 atoms
= 3.011 × 1022 atoms of S

Number of sulphur atoms in 1.6 g = 3.011 × 1022 atoms of S

shaalaa.com
  Is there an error in this question or solution?
Chapter 1: Some Basic Concepts of Chemistry - Exercises [Page 12]

APPEARS IN

Balbharati Chemistry [English] Standard 11 Maharashtra State Board
Chapter 1 Some Basic Concepts of Chemistry
Exercises | Q 4. (K)(b) | Page 12

RELATED QUESTIONS

Choose the correct option.

Which of the following has maximum number of molecules?


The number of molecules in 22.4 cm3 of nitrogen gas at STP is ______.


Which of the following has the largest number of atoms?


Calculate the molecular mass of the following in u.

NH3


Calculate the molecular mass of the following in u.

C2H5OH


Solve problem:

The mass of an atom of hydrogen is 1.008 u. What is the mass of 18 atoms of hydrogen?


Solve problem:

Calculate the number of an atom of the following (Given: Atomic mass of I = 127 u).

254 u of iodine (I)


Solve problem:

Calculate the number of an atom of the following (Given: Atomic mass of I = 127 u).

254 g of iodine (I)


Solve the problem:

The natural isotopic abundance of 10B is 19.60% and 11B is 80.40 %. The exact isotopic masses are 10.13 and 11.009 respectively. Calculate the average atomic mass of boron.


24 g of carbon reacts with some oxygen to make 88 grams of carbon dioxide. Find out how much oxygen must have been used.


Solve problem:

Calculate the number of atoms of the following. (Average atomic mass : N = 14 u, S = 32 u)

0.4 mole of nitrogen


Calculate the number of atoms of hydrogen present in 5.6 g of urea, \[\ce{(NH2)2CO}\]. Also calculate the number of atoms of N, C, and O.


Solve problem:

Calculate the mass of sulfur dioxide produced by burning 16 g of sulfur in excess of oxygen in the contact process. (Average atomic mass : S = 32 u, O = 16 u)


Explain the need of the term average atomic mass.


An element X has the following isotopic composition 200X = 90%, 199X = 8% and 202X = 2%. The weighted average atomic mass of the element X is closest to


Two 22.4 litre containers A and B contains 8 g of O2 and 8 g of SO2 respectively at 273 K and 1 atm pressure, then


Which one of the following is used as a standard for atomic mass.


Calculate the average atomic mass of naturally occurring magnesium using the following data.

Isotope Isotopic atomic mass Abundance (%)
Mg24 23.99 78.99
Mg25 24.99 10.00
Mg26 25.98 11.01

The reaction between aluminium and ferric oxide can generate temperatures up to 3273 K and is used in welding metals.
(Atomic mass of Al = 27 u Atomic mass of O = 16 u)
\[\ce{2Al + Fe2O3 -> Al2O3 + 2Fe}\]; If, in this process, 324 g of aluminium is allowed to react with 1.12 kg of ferric oxide.

  1. Calculate the mass of Al2O3 formed.
  2. How much of the excess reagent is left at the end of the reaction?

Boron has two isotopes 10B and 11B with atomic masses 10 and 11, respectively. If its average atomic mass is 10.81, the abundance of 10B is ____________.


What is the average mass of an element if it has two isotopes, one of mass 6.015 u with 8.24 % and other of mass 7.016 u with 91.26% respectively?


The unit of atomic mass, amu is replaced by u, here u stands for ______.


Calculate mass of 3.01 × 1024 atoms of an element having atomic mass 21.13.


A 100 g of sample of haemoglobin on analysis was found to contain 0.34% Fe by mass. If each haemoglobin molecule has four Fe2+ ions, the molecular mass of haemoglobin is: (Fe = 56 amu)


It is found that in 11.2 L at 0°C and 1 atm, of any gaseous compound of 'X', there is never less than 15.5 gm of 'X'. It is also found that 11.2 L of vapours of 'X' at 0°C and 1 atm, weighs 62 gm. The atomicity of 'X' is ______.


0.05 F electricity is passed through CuSO4 solution. Calculate the mass of Cu produced at cathode? (molar  mass of Cu = 63.5 g mol-1)


Share
Notifications

Englishहिंदीमराठी


      Forgot password?
Use app×