Advertisements
Advertisements
Question
The reaction between aluminium and ferric oxide can generate temperatures up to 3273 K and is used in welding metals.
(Atomic mass of Al = 27 u Atomic mass of O = 16 u)
\[\ce{2Al + Fe2O3 -> Al2O3 + 2Fe}\]; If, in this process, 324 g of aluminium is allowed to react with 1.12 kg of ferric oxide.
- Calculate the mass of Al2O3 formed.
- How much of the excess reagent is left at the end of the reaction?
Advertisements
Solution
Given \[\ce{2Al + Fe2O3 -> Al2O3 + 2Fe}\]
| Reactants | Products | |||
| Al | Fe2O3 | Al2O3 | Fe | |
| Amount of reactant allowed to react | 324 g | 1.12 kg | - | - |
| Number of moles allowed to react | `324/27` = 12 mol | `(1.12 xx 10^3)/160` = 7 mol | - | - |
| Stoichiometric Co-efficient | 2 | 1 | 1 | 2 |
| Number of moles consumed during the reaction | 12 mol | 6 mol | - | - |
| Number of moles of reactant unreacted and number of moles of product formed | - | 1 mol | 6 mol | 12 mol |
Molar mass of Al2O3 formed = 6 mol × 102 g mol–1 ........[Al2O3 = (2 × 27) + (3 × 16) = 54 + 48 = 102]
= 612 g
Excess reagent = Fe2O3.
Amount of excess reagent left at the end of the reaction = 1 mol × 160 g mol–1
= 160 g ........[Fe2O3 = (2 × 56) + (3 × 16) = 112 + 48 = 160 g]
= 160 g
APPEARS IN
RELATED QUESTIONS
The number of molecules in 22.4 cm3 of nitrogen gas at STP is ______.
Solve problem:
The mass of an atom of hydrogen is 1.008 u. What is the mass of 18 atoms of hydrogen?
Solve problem:
Calculate the number of an atom of the following (Given: Atomic mass of I = 127 u).
254 u of iodine (I)
Solve problem:
Arjun purchased 250 g of glucose (C6H12O6) for Rs 40. Find the cost of glucose per mole.
Solve the problem:
The natural isotopic abundance of 10B is 19.60% and 11B is 80.40 %. The exact isotopic masses are 10.13 and 11.009 respectively. Calculate the average atomic mass of boron.
Solve problem:
Calculate the number of atoms of the following. (Average atomic mass : N = 14 u, S = 32 u)
1.6 g of sulfur
Calculate the number of atoms of hydrogen present in 5.6 g of urea, \[\ce{(NH2)2CO}\]. Also calculate the number of atoms of N, C, and O.
Explain the need of the term average atomic mass.
Which one of the following is used as a standard for atomic mass.
How many moles of ammonia are present in 5.6 cm3 of ammonia gas at STP?
