Advertisements
Advertisements
Question
Samta, Mamta and Geeta were partners in a firm sharing profits and losses in the ratio of 11 : 5: 4. On 31st March, 2025 Samta died. On Samta’s death, the goodwill of the firm was valued at ₹ 1,80,000. The necessary journal entry for the treatment of goodwill on Samta’s death will be:
Options
Particulars Dr. Amount
(₹)Cr. Amount
(₹)Samta’s Capital A/с ...Dr. 99,000 To Mamta’s Capital A/c 55,000 To Geeta’s Capital A/c 44,000 Particulars Dr. Amount
(₹)Cr. Amount
(₹)Mamta’s Capital A/c ...Dr. 1,00,000 Geeta’s Capital A/c ...Dr. 80,000 To Samta’s Capital A/c 1,80,000 Particulars Dr. Amount
(₹)Cr. Amount
(₹)Samta’s Capital A/c ...Dr. 1,80,000 To Mamta’s Capital A/c 1,00,000 To Geeta’s Capital A/c 80,000 Particulars Dr. Amount
(₹)Cr. Amount
(₹)Mamta’s Capital A/с ...Dr. 55,000 Geeta’s Capital A/c ...Dr. 44,000 To Samta’s Capital A/c 99,000
MCQ
Advertisements
Solution
| Particulars | Dr. Amount (₹) |
Cr. Amount (₹) |
| Mamta’s Capital A/с ...Dr. | 55,000 | |
| Geeta’s Capital A/c ...Dr. | 44,000 | |
| To Samta’s Capital A/c | 99,000 |
Explanation:
Mamta’s Capital A/c = Dr. ₹ 55,000
Geeta’s Capital A/c = Dr. ₹ 44,000
To Samta’s Capital A/c = ₹ 99,000
Old Profit Sharing Ratio: 11 : 5 : 4
Samta’s Share of Profit: `11/20`
Gaining Ratio (Mamta & Geeta): 5 : 4
1. Calculate Samta’s Share of Goodwill
Total Firm Goodwill = 1,80,000
Samta’s Share = 1,80,000 × `11/20` = 99,000
2. Distribute among Gaining Partners
Mamta’s Contribution: 99,000 × `5/9` = 55,000
Geeta’s Contribution: 99,000 × `4/9` = 44,000
shaalaa.com
Is there an error in this question or solution?
