Advertisements
Advertisements
Question
Mansi and Uma were partners in a firm and their capitals were ₹ 4,00,000 and ₹ 2,00,000 respectively. Normal rate of return in a similar business was 15% and the goodwill of the firm was valued at ₹ 4,00,000. If goodwill was calculated at four years purchase of super profits, the average profits of the firm were ______.
Options
₹ 90,000
₹ 60,000
₹ 1,00,000
₹ 1,90,000
Advertisements
Solution
Mansi and Uma were partners in a firm and their capitals were ₹ 4,00,000 and ₹ 2,00,000 respectively. Normal rate of return in a similar business was 15% and the goodwill of the firm was valued at ₹ 4,00,000. If goodwill was calculated at four years purchase of super profits, the average profits of the firm were ₹ 1,90,000.
Explanation:
1. Calculate Total Capital Employed:
Capital Employed = Mansi’s Capital + Uma’s Capital
Capilat Employed = 4,00,000 + 2,00,000 = 6,00,000
2. Calculate Normal Profit:
Normal Profit = Capital Employed × `"Normal Rate of Return"/100`
Normal Profit = 6,00,000 × `15/100 = 90,000`
3. Calculate Super Profit:
Goodwill = Super Profit × Number of Years Purchase
4,00,000 = Super Profit × 4
Super Profit = `(4,00,000)/4 = 1,00,000`
4. Calculate Average Profit:
Super Profit = Average Profit − Normal Profit
1,00,000 = Average Profit − 90,000
Average Profit = 1,00,000 + 90,000 = 1,90,000
