Advertisements
Advertisements
Question
Jay and Vijay were partners sharing profits and losses equally. They decided to share future profits in the ratio of 3 : 2 w.e.f. 1st April, 2026.
From the following Balance Sheet as at 31st March, 2026, calculate the value of goodwill on the basis of Capitalisation of Super Profit Method if the normal rate of return is 10% and average profit is ₹ 1,80,000.
| Liabilities | ₹ | ₹ | Assets | ₹ |
| Capital Accounts: | Goodwill | 2,30,000 | ||
| Jay | 8,15,000 | Computers | 3,40,000 | |
| Vijay | 6,55,000 | 14,70,000 | Furniture | 2,00,000 |
| Profit & Loss A/c | 1,40,000 | Investments (Non-trade) | 1,65,000 | |
| Sundry Creditors | 3,80,000 | Stock | 4,70,000 | |
| Outstanding Rent | 1,10,000 | Sundry Debtors | 6,37,000 | |
| Cash at Bank | 23,000 | |||
| Advertisement Suspense | 35,000 | |||
| 21,00,000 | 21,00,000 |
Advertisements
Solution
By using Capitalisation of Super Profit Method.
Given:
Average Profit = ₹ 1,80,000
Normal Rate of Return = 10%
1. Calculate Capital Employed
We first find the partners' funds:
Jay’s Capital = ₹ 8,15,000
Vijay’s Capital = ₹ 6,55,000
Profit & Loss A/c (Cr.) = ₹ 1,40,000
Therefore:
₹ 8,15,000 + ₹ 6,55,000 + ₹ 1,40,000 = ₹ 16,10,000
Now deduct assets that are not included in capital employed for business operations:
Existing Goodwill = ₹ 2,30,000
Non-trade Investments = ₹ 1,65,000
Advertisement Suspense A/c = ₹ 35,000
Total deductions:
₹ 2,30,000 + ₹ 1,65,000 + ₹ 35,000 = ₹ 4,30,000
Hence:
Capital Employed = ₹ 16,10,000 − ₹ 4,30,000
= ₹ 11,80,000
2. Calculate Normal Profit
Normal Profit = Capital Employed × `"Normal Rate"/100`
= ₹ 11,80,000 × `10/100`
= ₹ 1,18,000
3. Calculate Super Profit
Super Profit = Average Profit − Normal Profit
= ₹ 1,80,000 − ₹ 1,18,000 = ₹ 62,000
4. Calculate Goodwill
Under Capitalisation of Super Profit Method:
Goodwill = `"Super Profit × 100"/"Normal Rate of Return"`
= `(60,000 xx 100)/100`
= ₹ 6,20,000
