Advertisements
Advertisements
Question
Dipu and Raju were partners in a firm. Following balances were appearing in the books of the firms:
| Particulars | ₹ |
| Dipu's Capital A/c | 3,80,000 |
| Raju's Capital A/c | 2,90,000 |
| Dipu's Current A/c (Dr.) | 20,000 |
| Raju's Current A/c | 50,000 |
| Profit & Loss A/c (Dr.) | 10,000 |
| Deferred Revenue Expenditure | 15,000 |
Profits for last three years ended 31st March, were:
| 2024 | ₹ 95,000 (including gain of ₹ 5,000 from sale of Machinery) |
| 2025 | ₹ 72,000 (including loss of a vehicle destroyed by an accident on 31st March, 2025, ₹ 24,000) |
| 2026 | ₹ 1,20,000 (includes overvaluation of stock by ₹ 12,000) |
Calculate Goodwill of the firm by Capitalisation of Super Profit Method; if normal rate of return in the similar business is 8% р.а.
Advertisements
Solution
By using Capitalisation of Super Profit Method.
1. Capital Employed
Given:
- Dipu’s Capital = ₹ 3,80,000
- Raju’s Capital = ₹ 2,90,000
- Dipu’s Current A/c (Dr.) = ₹ 20,000
- Raju’s Current A/c = ₹ 50,000
- Profit & Loss A/c (Dr.) = ₹ 10,000
- Deferred Revenue Expenditure = ₹ 15,000
Capital employed:
₹ 3,80,000 + ₹ 2,90,000 − ₹ 20,000 + ₹ 50,000 − ₹ 10,000 − ₹ 15,000
= ₹ 6,75,000
2. Adjusted Profits
For 2024:
Reported profit = ₹ 95,000
It includes abnormal gain on sale of machinery = ₹ 5,000.
₹ 95,000 − ₹ 5,000 = ₹ 90,000
For 2025:
Reported profit = ₹ 72,000
It includes abnormal loss due to vehicle destroyed = ₹ 24,000.
₹ 72,000 + ₹ 24,000 = ₹ 96,000
For 2026:
Reported profit = ₹ 1,20,000
Stock was overvalued by ₹ 12,000, which means profit was overstated.
₹ 1,20,000 − ₹ 12,000 = ₹ 1,08,000
3. Average Profit
`(₹ 90,000 + ₹ 96,000 + ₹ 1,08,000)/3`
= `(₹ 2,94,000)/3`
= ₹ 98,000
4. Normal Profit
Normal rate of return = 8%
₹ 6,75,000 × `8/100`
= ₹ 54,000
5. Super Profit
Super Profit = Average Profit − Normal Profit
= ₹ 98,000 − ₹ 54,000 = ₹ 44,000
6. Goodwill by Capitalisation of Super Profit
Goodwill= `"Super Profit × 100"/"Normal rate of Return"`
= `(44,000 xx 100)/8`
= ₹ 5,50,000
