Advertisements
Advertisements
Question
Consider the following reaction and based on the reaction answer the questions that follow:

Calculate:
1) the quantity in moles of (NH4)2Cr2O7 if 63gm of(NH4)2Cr2O7 is heated.
2) the quantity in moles of nitrogen formed.
3) the volume in liters or dm3 of N2 evolved at S.T.P.
4) the mass in grams of Cr2O3 formed at the same time
(Atomic masses: H=1, Cr= 52, N=14]
Advertisements
Solution
The given reaction is as follows:

1) Given:
Weight of (NH4)2Cr2O7 = 63 gm
Molar mass of (NH4)2Cr2O7
= (2 x 14) + (8 x 1) + (2 x 52) + (7 x 16)
= 28 + 8 + 104 + 112
= 252 gm
1 mole (NH4)2Cr2O7 = 252 gm
Hence, 63 gm of (NH4)2Cr2O7 = 0.25 moles
The quantity of moles of (NH4)2Cr2O7 if 63 gm of (NH4)2Cr2O7 is heated is 0.25 moles.
2) From the given chemical equation, 1 mole of (NH4)2Cr2O7 produces 1 mole of nitrogen gas.
Hence, 0.25 moles of (NH4)2Cr2O7 can produce 0.25 moles of nitrogen gas.
The quantity in moles of nitrogen formed is 0.25 moles
3) One mole of an ideal gas at S.T.P. occupies 22.4 liters or dm3.
Hence, 0.25 moles of (NH4)2Cr2O7 will occupy 0.25 22.4 = 5.6 litres or dm3
The volume in liters or dm3 of N2 evolved at S.T.P. is 5.6 liters or dm3.
4)From the given chemical equation, 1 mole of (NH4)2Cr2O7 produces 1 mole of Cr2O3.
Hence, 0.25 moles of (NH4)2Cr2O7 will produce 0.25 moles of Cr2O3
Molar mass of Cr2O3
= (2 x 52) + (3 x 16)
= 104 + 48
= 152 gm
1 mole Cr2O3 = 152 gm
Hence, 0.25 moles of Cr2O3 = 0.25 152 = 38 gm
The mass in grams of Cr2O3 formed at the same time is 38 gm.
APPEARS IN
RELATED QUESTIONS
A compound of X and Y has the empirical formula XY2. Its vapor density is equal to its empirical formula weight. Determine its molecular formula.
A gaseous hydrocarbon contains 82.76% of carbon. Given that its vapor density is 29, find its molecular formula. [C = 12, H = 11]
If the empirical formula of a compound is CH and it has a vapor density of 13, find the molecular formula of the compound.
Find the empirical formula and the molecular formula of an organic compound from the data given below :
C = 75.92%, H = 6.32% and N = 17.76%
The vapour density of the compound is 39.5.
[C = 12, H = 1, N = 14]
Give the empirical formula of: C6H12O6
Give example of compound whose:
Empirical formula is the same as the molecular formula.
The percentage composition of sodium phosphate, as determined by analysis is : 42.1% Na, 18.9% P, 39% of O. Find the empirical formula of the compound.
[H =1, N =14, Na = 23, P = 31, Cl = 35.5, Pt = 195]
A compound of X and Y has the empirical formula XY2. Its vapour density is equal to its empirical formula weight. Determine its molecular formula.
Give the empirical formula of C6H18O3
A compound is formed by 24 g of X and 64 g of oxygen. If the atomic mass of X = 12 and O = 16, calculate the simplest formula of the compound.
