Advertisements
Advertisements
Question
- Consider circuit in figure. How much energy is absorbed by electrons from the initial state of no current (ignore thermal motion) to the state of drift velocity?
- Electrons give up energy at the rate of RI2 per second to the thermal energy. What time scale would one associate with energy in problem (a)? n = no of electron/volume = 1029/m3, length of circuit = 10 cm, cross-section = A = (1mm)2

Advertisements
Solution
a. Relation between current and drift velocity is given by I = ne Avd, where vd is the drift speed of electrons and n is the number density of electrons.

According to the Ohm's law current in the circuit
I = V/R
I = 6 V/6 Ω = 1 A
But, I = ne Avd
or vd = `I/("ne A")`

On substituting the values,
For, n = number of electrons/volume = 1029/m3
Length of circuit = 10 cm, cross-section = A = (1 mm)2
`v_d = 1/(10^29 xx 16 xx 10^-19 xx 10^-6)`
= `1/1.6 xx 10^-4` m/s
Therefore, the energy absorbed in the form of KE is given by
Total KE = KE of 1 electron × no. of electrons
KE = `1/2 m_e v_d^2 xx n Al`
= `1/2 xx 9.1 xx 10^31 xx 1/2.56 xx 10^-8 xx 10^29 xx 10^-6 xx 10^-1`
= `2 xx 10^-17 J`
b. Ohmic loss (power loss) is `P = I^2R = 6 xx 1^2 = 6 W = 6 J/s`
Since, the energy dissipated per unit time is the power dissipated.
So, `P = E/t`
Therefore, `E = P xx t`
or `t = E/P = (2 xx 10^17)/6 = 10^17 s`
Important point: The energy dissipated per unit time is the power dissipated `P = (ΔW)/(Δt)`
The power across a resistor is P = I2R.
APPEARS IN
RELATED QUESTIONS
Estimate the average drift speed of conduction electrons in a copper wire of cross-sectional area 1.0 × 10−7 m2 carrying a current of 1.5 A. Assume the density of conduction electrons to be 9 × 1028 m−3
Estimate the average drift speed of conduction electrons in a copper wire of cross-sectional area 2·5 × 10−7 m2 carrying a current of 2·7 A. Assume the density of conduction electrons to be 9 × 1028 m−3
How does drift velocity of electrons in a metallic conductor vary with increase in temperature? Explain.
(a) drift speed
(b) current density
(c) electric current
(d) electric field
On the basis of electron drift, derive an expression for resistivity of a conductor in terms of number density of free electrons and relaxation time. On what factors does resistivity of a conductor depend?
Why alloys like constantan and manganin are used for making standard resistors?
Consider a wire of length 4 m and cross-sectional area 1 mm2 carrying a current of 2 A. If each cubic metre of the material contains 1029 free electrons, find the average time taken by an electron to cross the length of the wire.
Consider the following statements.
(A) Free-electron density is different in different metals.
(B) Free-electron density in a metal depends on temperature.
Thomson Effect is caused _______________ .
The position-time relation of a particle moving along the x-axis is given by x = a - bt + ct2 where a, band c are positive numbers. The velocity-time graph of the particle is ______.
When a current I is set up in a wire of radius r, the drift velocity is vd· If the same current is set up through a wire of radius 2 r, the drift velocity will be:
Metals are good conductor of heat than insulator because
An electric bulb.is rated 220 v and 100 watt power consumed by it when operated on 'no volt is:-
The drift velocity of a free electron inside a conductor is ______
The relaxation time τ is nearly independent of applied E field whereas it changes significantly with temperature T. First fact is (in part) responsible for Ohm’s law whereas the second fact leads to variation of ρ with temperature. Elaborate why?
Define relaxation time.
The potential difference applied across a given conductor is doubled. How will this affect (i) the mobility of electrons and (ii) the current density in the conductor? Justify your answers.
Two conductors, made of the same material have equal lengths but different cross-sectional areas A1 and A2 (A1 > A2). They are connected in parallel across a cell. Show that the drift velocities of electrons in two conductors are equal.
