English

Compare the power used in the 2 Ω resistor in each of the following circuits: a 6 V battery in series with 1 Ω and 2 Ω resistors a 4 V battery in parallel with 12 Ω and 2 Ω resistors.

Advertisements
Advertisements

Question

Compare the power used in the 2 Ω resistor in each of the following circuits:

  1. a 6 V battery in series with 1 Ω and 2 Ω resistors
  2. a 4 V battery in parallel with 12 Ω and 2 Ω resistors.
Numerical
Advertisements

Solution

(i) Potential difference, V = 6 V
1 Ω and 2 Ω resistors are connected in series. Therefore, equivalent resistance of the circuit is

R = R1 + R2

= 1 + 2

= 3 Ω
current flowing in the circuit Is = `"V"/"R"`
= `6/3`

= 2 A

Since equal electric current flows through all the resistances connected in series,

Therefore, power consumed by a 2 Ω resistor P1 = (I1)2R

= (2)2 × 2

= 8 W

(ii) Here V = 4 V, R1 = 12 Ω

And R2 = 2 Ω

∴ The current flowing through different resistances connected in parallel is different but the potential difference between the ends remains the same.

Therefore, power consumed by a 2 Ω resistor P2 = `"V"^2/"R"`

= `(4 "V")^2/(2 Ω)`

= 8W

Therefore, the 2 Ω resistor will consume the same amount of electrical power in both cases.

i.e., P1 = P2

shaalaa.com
  Is there an error in this question or solution?
Chapter 11: Electricity - EXERCISE [Page 193]

APPEARS IN

NCERT Science [English] Class 10
Chapter 11 Electricity
EXERCISE | Q 14. | Page 193

Video TutorialsVIEW ALL [1]

RELATED QUESTIONS

Two lamps, one rated 100 W at 220 V, and the other 60 W at 220 V, are connected in parallel to electric mains supply. What current is drawn from the line if the supply voltage is 220 V?


Write an expression for the electrical power spent in flow of current through a conductor in terms of
(a) Resistance and potential difference, (b) current and resistance.


1kWh = …….. J


A bulb marked 12 V, 24 W operated on a 12 volt battery for 20 minutes. Calculate:
(i) the current flowing through it, and
(ii) the energy consumed


A servo voltage stabiliser restricts the voltage output to 220 V ± 1%. If an electric bulb rated at 220 V, 100 W is connected to it, what will be the minimum and maximum power consumed by it?


Define 1 kilowatt hour. 


What is the current I in the given circuit (Fig. )?


Write the SI units for:
(a) Electric current

(b) Potential difference

(c) Charge.


What is the frequency of A.C. used in India?

What is the usual colour code followed for connecting live, neutral and earth wires?

Two bulbs are marked 60 W, 220 V and 60 W, 110 V respectively. Calculate the ratio of their resistance.

Express watt hour and kilowatt hour in joule.


What is electric power? State and define its S.I. unit.


An electric filament lamp is connected to a supply of voltage higher than the recommended value. Give reasons, why compared with a normal performance, the lamp emits a brighter light and its life is shortened.


‘The current rating of a fuse is 5A’. Comment on this statement.


State (i) the S. I. unit, (ii) the household unit, of electrical energy. How are these units related?


A bulb is connected to a battery of e.m.f. 6V and internal resistance 2Ω A steady current of 0.5A flows through the bulb. Calculate the total energy supplied by the battery in 10 minutes.


A bulb is marked 100W, 220V and an electric heater is marked 2000 W, 220 V.
(i) What is the ratio between the resistances of these two devices?
(ii) How does the power-voltage rating of a device help us to decide about the type of leads (connecting wires) to be used for it?
(iii) In which of the above two devices, a thicker connecting wire of lead is required?


What is the commercial unit of electrical energy? Represent it in terms of joules.


A conductor of 10 Ω is connected across a 6 V ideal source. The power supplied by the source to the conductor is ______.


Share
Notifications

Englishहिंदीमराठी


      Forgot password?
Use app×