Advertisements
Advertisements
Question
Calculate the relative molecular mass of:
(NH4)2 Cr2O7
Advertisements
Solution
(2N)28 + (8H)8 + (2Cr)2 x 51.9+ (7O)7 x 16 = 252
RELATED QUESTIONS
Fill in the blank.
Molecular weight of a gas is twice its __________.
Calculate the percentage composition of oxygen in lead nitrate [Pb(NO3)2]. [Pb = 207, N= 14, O = 16]
What is the mass of nitrogen in 1000Kg of urea [CO(NH2)2] ?
[H = 1, C= 12, N= 14, O = 16]
Chlorine, nitrogen, ammonia and sulphur dioxide gases are collected under the same conditions of temperature and pressure.
Copy the following table which gives the volumes of the gases collected, and the number of molecules (X) in 20L of nitrogen.You are to complete the table by giving the number of molecules in th e other gases, in terms of X.
| Gas | Volume(litres) | Number of molecules |
| Chlorine | 10 | |
| Nitrogen | 20 | X |
| Ammonia | 20 | |
| Sulphur dioxide | 5 |
Calculate the percentage of phosphorous in the fertilizer superphosphate, Ca(H2PO4)2. [Ca = 40, H =1, P =31, O = 16] (Correct to 1 decimal place)
Calculate the relative molecular mass of:
CuSO4. 5H2O
Calculate the relative molecular mass of:
CH3COONa
Calculate the volume occupied at S.T.P. by 2 moles of SO2.
A gas cylinder can hold 1 kg of hydrogen at room temperature and pressure. What mass of carbon dioxide can it hold under similar conditions of temperature and pressure?
Ammonia burns in oxygen and the combustion, in the presence of a catalyst, may be represented by;
\[\ce{2NH3 + 2 1/2O2 -> 2NO + 3H2O}\] [H = 1, N = 14, O = 16]
What mass of steam is produced when 1.5 g of nitrogen monoxide is formed?
