Advertisements
Advertisements
Question
Calculate the relative molecular mass of:
CHCl3
Advertisements
Solution
(C)12 + (H)1+ (3Cl)3 x 35.5 = 119.5
RELATED QUESTIONS
Calculate the relative molecular mass of Sodium acetate
(use K = 39, Cl = 35.5, O = 16, C = 12, H = 1, Na = 23, N = 14, S= 32)
Calculate the relative molecular mass of Ammonium sulphate.
(use K = 39, Cl = 35.5, O = 16, C = 12, H = 1, Na = 23, N = 14, S= 32)
When excess lead nitrate solution was added to a solution of sodium sulphate, 15.1g of lead sulphate was precipitated. What mass of sodium sulphate was present in the original solution?
Na2SO4 + Pb(NO3)2 → PbSO4 + 2NaNO3
(H = 1, C = 12, O = 16, Na = 23, S = 32, Pb = 207)
The reaction of potassium permanganate (VII) with acidified iron (II) sulphate is given below:
2KMno4 + 10FeSO4 + 8H2O → K2SO4 + 2MnSO4 + 5Fe2(SO4)3 + 8H2O
If 15.8g of potassium permanganate (VII) was used in the reaction, calculate the mass of iron (II) sulphate used in the above reaction.
Explain the term:
Vapour density
Calculate the relative molecular mass of:
Ammonium chloroplatinate (NH4)2 PtCl6
The atomic mass of Chlorine is 35.5. What is its vapour density?
Correct the statement, if required.
Under similar conditions of temperature and pressure, two volumes of hydrogen combined with two volumes of oxygen will give two volumes of water vapour.
The vapour density of CH3OH is ______. (At. Wt. C = 12, H = 1, O = 16)
67.2 litres of hydrogen combines with 44.8 litres of nitrogen to form ammonia under specific conditions as:
\[\ce{N2_{(g)} + 3H2_{(g)} -> 2NH3_{(g)}}\]
Calculate the volume of ammonia produced. What is the other substance, if any, that remains in the resultant mixture?
