Advertisements
Advertisements
Question
An object thrown vertically upwards reaches a height of 500 m. What was its initial velocity? How long will the object take to come back to the earth? Assume g = 10 m/s2
Advertisements
Solution
From newton’s third equation of the motion;
V2 = u2 + 2as
Where;
V = Final velocity;
U = initial velocity;
T = time taken;
S = distance travelled;
A = acceleration;
According to our question;
The figure below illustrates the situation given in the question
V = 0 (Velocity at maximum height is zero);
S = 500m ;
A = -10 m/s2 (because when object will be going up the acceleration due to gravity will be acting downwards to make object to fall. Hence by sign convention direction of motion and acceleration is opposite therefore a is negative);
Putting the above values we get
02 = u2 + (2 x (-10) x 500)
0 = u2 - 10000
u2 = 10000
⇒ u = √10000 =100
Therefore initial velocity is 100m/s.
From the Newton’s first law of motion;
v = u + at
Where symbols have there usual meanings as above;
v = 0 (velocity at maximum height is zero);
u = initial velocity = 100m/s;
a = - 10m/s2 (because when object will be going up the acceleration due to gravity will be acting downwards to make object to fall. Hence by sign convention direction of motion and acceleration is opposite therefore a is negative);
Putting the values we get;
0 = 100 + ( -10t )
= 100 = 10t
t = `100/10` = 10s
Now we know that time required by an object to go up is same as time required to come down.
Therefore;
Total time = time of ascent + time of descent
= 10 + 10 = 20 s
Hence total time to come back to earth is 20 seconds.
RELATED QUESTIONS
What is the acceleration of free fall?
A stone is thrown vertically upward with an initial velocity of 40 m/s. Taking g = 10 m/s2, find the maximum height reached by the stone. What is the net displacement and the total distance covered by the stone?
What is the acceleration produced in a freely falling body of mass 10 kg ? (Neglect air resistance)
When an object is dropped from a height, it accelerates and falls down. Name the force which accelerates the object.
State whether the following statement is true or false :
The acceleration due to gravity acting on a freely falling body is directly proportional to the mass of the body.
Explain what is meant by the equation :
`g= Gxxm/r^2`
where the symbols have their usual meanings.
The values of g at six distances A, B, C, D, E and F from the surface of the earth are found to be 3.08 m/s2, 9.23 m/s2, 0.57 m/s2, 7.34 m/s2, 0.30 m/s2 and 1.49 m/s2, respectively.
(a) Arrange these values of g according to the increasing distances from the surface of the earth (keeping the value of g nearest to the surface of the earth first)
(b) If the value of distance F be 10000 km from the surface of the earth, state whether this distance is deep . inside the earth or high up in the sky. Give reason for your answer.
Explain why, a wide steel belt is provided over the wheels of an army tank.
A ball falls off a table and reaches the ground in 1 s. Assuming g=10 m/s2, calculate its speed on reaching the ground and the height of the table.
A metal ball of mass 5 kg falls from a height of 490 m. How much time it will take to reach the ground? (g = 9.8 m/s2)
Choose one or more correct alternatives.
Which of the forces involved in dragging a heavy object on a smooth, horizontal surface, have the same magnitude?
- The horizontal applied force
- gravitational force
- reaction force in vertical direction
- force of friction
A force of 10 N acts on a body of mass 5 kg. Find the acceleration produced.
Define the term acceleration due to gravity? Write its S.I. unit.
How is the acccelaration due to gravity on the surface of the earth realted to its mass and radius ?
How are g and G realated ?
What force, in newton, your muscles need to apply to hold a mass of 5 kg in your hand? State the assumption.
State whether the below statement is True or False.
Neglecting air resistance, a body falling freely near the earth's surface has a constant acceleration.
The free fall of an object is possible only in _______.
The mass of planet ‘X” is four times that of the earth and its radius is double the radius of the earth. The escape velocity of a body from the earth is 11.2 × 103 m/s. Find the escape velocity of a body from the planet 'X’.
