Advertisements
Advertisements
Question
An equal quantity of heat is supplied to two substances A and B. The substance A shows a greater rise in temperature. What can you say about the heat capacity of A as compared to that of B?
Advertisements
Solution
Heat capacity of substance B is more than substance A.
RELATED QUESTIONS
Heat energy is supplied at a constant rate to 100g of ice at 0 °C. The ice is converted into water at 0° C in 2 minutes. How much time will be required to raise the temperature of water from 0 °C to 20 °C? [Given: sp. heat capacity of water = 4.2 J g-1 °C-1, sp. latent heat of ice = 336 J g-1].
The global warming has resulted:
(a) the increase in yield of crops
(b) the decrease in sea levels
(c) the decrease in human deaths
(d) the increase in sea levels
What is meant by specific heat capacity?
104g of water at 30°C is taken in a calorimeter made of copper of mass 42 g. When a certain mass of ice at 0°C is added to it, the final steady temperature of the mixture after the ice has melted, was found to be 10°C. Find the mass of ice added. [Specific heat capacity of water = 4.2 Jg–1°C–1 ; Specific latent heat of fusion of ice = 336 Jg–1; Specific heat capacity of copper = 0.4 Jg–1°C–1] .
What are other units of heat? Name and define them.
The farmers fill their fields with water in winter. Give reason.
Explain, why is water sprayed on roads in evening in hot summer?
What is specific heat capacity?
Explain why the specific heat capacity at constant pressure is greater than the specific heat capacity at constant volume.
The specific heat capacity of ______ is maximum.
