Advertisements
Advertisements
Question
A wheel of diameter 3 m is shown in fig. 2 with axle at 0. A force F = 8 N is applied at Q in the direction shown in figure. Calculate the moment of force about:
(i) centre o, and
(ii) point p.

Advertisements
Solution
(i) Moment of force = applied force x perpendicular distance from the line of action
Moment of force at O = 8 x 1.5 = 12 Nm
(ii) Momemnt of force = applied force x perpendicular distance from the line of line
Moment of force at P = 8 x 3 = 24 Nm
APPEARS IN
RELATED QUESTIONS
Where can a body execute free vibrations?
Less force is needed when applied at a farther distance from the pivoted point.
The steering wheel of a vehicle is of large diameter.
State Newton's Second law of motion. Under what conditon does it take the form F = ma?
State the relationship between force, mass and acceleration. Draw graphs showing the relationship between Acceleration and mass for a constant force.
A car of mass 600 kg is moving with a speed of 10 ms-1 while a scooter of mass 80 kg us moving with a speed of 50 ms-1. Compare their momentum.
The diagram shows two forces F1 = 5 N and F2 = 3N acting at point A and B of a rod pivoted at a point O, such that OA = 2m and OB = 4m

Calculate:
- Moment of force F1 about O
- Moment of force F2 about O
- Total moment of the two forces about O.
Write the expression for the moment of force about a given axis.
How does the distance of separation between two bodies affect the magnitude of the non-contact force between them?
