Advertisements
Advertisements
Question
A store purchased pens at ₹ 216 per dozen. He paid ₹ 58 for conveyance and sold the pens at the discount of ₹ 2 per pen and made a overall profit of ₹ 50. Find the M.P. of each pen.
Advertisements
Solution
Cost of a dozen pens = ₹ 216
Paid for conveyance = ₹ 58
Cost price of 12 pens = 216 + 58
= ₹ 274 ...[∵ 1 dozen = 12]
Profit of 12 pens = ₹ 50
Profit = S.P. – C.P.
⇒ 50 = S.P. – 274
⇒ S.P = 50 + 274 = ₹ 324
Also discount allowed per pen = ₹ 2
Discount for 12 pens = 2 × 12 = ₹ 24
S.P. = M.P. – Discount
⇒ 324 = M.P. – 24
⇒ M.P. = 324 + 24 = ₹ 348
Marked price for 12 pens = ₹ 348
M.P. of a pen = `348/12` = ₹ 29
M.P. per pen = ₹ 29
APPEARS IN
RELATED QUESTIONS
A boy buys 9 apples for Rs 9.60 and sells them at 11 for Rs 12. Find his gain or loss percent.
A lady shopkeeper allows her customers 10% discount on the marked price of the goods and still gets a profit of 25%. What is the cost price of a fan for her marked at Rs 1250?
Using the figures given below, frame problems based on profit percent or loss percent.
Cost price of 8 articles is ₹ 1200 each, selling price ₹ 1400 each.
Hamidbhai bought bananas worth 2000 rupees and sold them all for 1890 rupees. Did he make a profit or a loss? How much was it?
Some articles are bought at 2 for ₹ 15 and sold at 3 for ₹ 25. Find the gain percentage
A branded Air-Conditioner (AC) has a marked price of ₹ 38000. There is a condition given for the customer.
Selling Price is the same ₹ 38000 but with attractive gifts worth ₹ 3000
Fill up the appropriate boxes in the following table
| SI. No | C.P. in ₹ |
S.P. in ₹ |
Profit in ₹ |
Loss in ₹ |
| (i) | 100 | 120 | ||
| (ii) | 110 | 120 | ||
| (iii) | 120 | 20 | ||
| (iv) | 100 | 90 | ||
| (v) | 120 | 25 |
A vegetable vendor buys 10 kg of tomatoes per day at ₹ 10 per kg, for the first three days of a week. 1 kg of tomatoes got smashed on every day for those 3 days. For the remaining 4 days of the week he buys 15 kg of tomatoes daily at ₹ 8 per kg. If for entire week he sells tomatoes at ₹ 20 per kg, then find his profit or loss for the week
A farmer bought a buffalo for ₹ 44000 and a cow for ₹ 18000. He sold the buffalo at a loss of 5% but made a profit of 10% on the cow. The net result of the transaction is ______.
In an entertainment programme, 250 tickets of ₹ 400 and 500 tickets of ₹ 100 were sold. If the entertainment tax is 40% on ticket of ₹ 400 and 20% on ticket of ₹ 100, find how much entertainment tax was collected from the programme.
