Advertisements
Advertisements
Question
A rope of negligible mass is wound round a hollow cylinder of mass 3 kg and radius 40 cm. What is the angular acceleration of the cylinder if the rope is pulled with a force of 30 N? What is the linear acceleration of the rope? Assume that there is no slipping.
Advertisements
Solution
Mass of the hollow cylinder, m = 3 kg
Radius of the hollow cylinder, r = 40 cm = 0.4 m
Applied force, F = 30 N
The moment of inertia of the hollow cylinder about its geometric axis:
I = mr2
= 3 × (0.4)2 = 0.48 kg m2
Torque, t = F x r
= 30 × 0.4 = 12 Nm
For angular acceleration `alpha`, torque is also given by the relation:
`t = Ialpha`
`alpha = t/I = 12/0.48`
`= 25 " rad s"^(-2)`
Linear acceleration = `ralpha = 0.4 xx 25 = 10 ms^(-2)`
RELATED QUESTIONS
Show that the child’s new kinetic energy of rotation is more than the initial kinetic energy of rotation. How do you account for this increase in kinetic energy?
A bullet of mass 10 g and speed 500 m/s is fired into a door and gets embedded exactly at the centre of the door. The door is 1.0 m wide and weighs 12 kg. It is hinged at one end and rotates about a vertical axis practically without friction. Find the angular speed of the door just after the bullet embeds into it.
(Hint: The moment of inertia of the door about the vertical axis at one end is ML2/3.)
The moment of inertia of a uniform semicircular wire of mass M and radius r about a line perpendicular to the plane of the wire through the centre is ___________ .
Let I1 an I2 be the moments of inertia of two bodies of identical geometrical shape, the first made of aluminium and the second of iron.
The pulleys shown in the following figure are identical, each having a radius R and moment of inertia I. Find the acceleration of the block M.

The pulley shown in the following figure has a radius 10 cm and moment of inertia 0⋅5 kg-m2about its axis. Assuming the inclined planes to be frictionless, calculate the acceleration of the 4⋅0 kg block.

Solve the previous problem if the friction coefficient between the 2⋅0 kg block and the plane below it is 0⋅5 and the plane below the 4⋅0 kg block is frictionless.
A wheel of moment of inertia 0⋅500 kg-m2 and radius 20⋅0 cm is rotating about its axis at an angular speed of 20⋅0 rad/s. It picks up a stationary particle of mass 200 g at its edge. Find the new angular speed of the wheel.
A diver having a moment of inertia of 6⋅0 kg-m2 about an axis thorough its centre of mass rotates at an angular speed of 2 rad/s about this axis. If he folds his hands and feet to decrease the moment of inertia to 5⋅0 kg-m2, what will be the new angular speed?
A boy is seated in a revolving chair revolving at an angular speed of 120 revolutions per minute. Two heavy balls form part of the revolving system and the boy can pull the balls closer to himself or may push them apart. If by pulling the balls closer, the boy decreases the moment of inertia of the system from 6 kg-m2 to 2 kg-m2, what will be the new angular speed?
A kid of mass M stands at the edge of a platform of radius R which can be freely rotated about its axis. The moment of inertia of the platform is I. The system is at rest when a friend throws a ball of mass m and the kid catches it. If the velocity of the ball is \[\nu\] horizontally along the tangent to the edge of the platform when it was caught by the kid, find the angular speed of the platform after the event.
A wheel of mass 15 kg has a moment of inertia of 200 kg-m2 about its own axis, the radius of gyration will be:
From a circular ring of mass ‘M’ and radius ‘R’ an arc corresponding to a 90° sector is removed. The moment of inertia of the remaining part of the ring about an axis passing through the centre of the ring and perpendicular to the plane of the ring is ‘K’ times ‘MR2’. Then the value of ‘K’ is ______.
From a circular ring of mass ‘M’ and radius ‘R’ an arc corresponding to a 90° sector is removed. The moment of inertia of the remaining part of the ring about an axis passing through the centre of the ring and perpendicular to the plane of the ring is ‘K’ times ‘MR2 ’. Then the value of ‘K’ is ______.
Moment of inertia (M.I.) of four bodies, having same mass and radius, are reported as :
I1 = M.I. of thin circular ring about its diameter,
I2 = M.I. of circular disc about an axis perpendicular to disc and going through the centre,
I3 = M.I. of solid cylinder about its axis and
I4 = M.I. of solid sphere about its diameter.
Then -
The figure shows a small wheel fixed coaxially on a bigger one of double the radius. The system rotates about the common axis. The strings supporting A and B do not slip on the wheels. If x and y be the distances travelled by A and B in the same time interval, then ______.

A sphere of radius R is cut from a larger solid sphere of radius 2R as shown in the figure. The ratio of the moment of inertia of the smaller sphere to that of the rest part of the sphere about the Y-axis is:

