Advertisements
Advertisements
Question
A man drops a 10 kg rock from the top of a 5 m ladder. What is its speed just before it hits the ground? What is its kinetic energy when it reaches the ground? (g = 10 m/s2)
Advertisements
Solution
Mass of the body dropped, (m) = 10 kg
Height from which the body is dropped, (h) = 5 m
Initial velocity of the ball, (u) = 0 m/s
Acceleration due to gravity, (g) = 10 m/s2
Let the final velocity of the ball when it just reaches the ground be (v)
We will use the third equation of motion to find the velocity of the body when it just reaches the ground,
v2 = u2 + 2as
So,
`v = sqrt(0+2(10)(5) "m/s")`
=10 m/s
Now, we can find the kinetic energy as ,
`K.E = 1/2 mv^2`
Therefore ,
`K.E = 1/2 (10)(10)^2 "J"`
= 500 J
So , the kinetic energy of the moving object is 500 J .
APPEARS IN
RELATED QUESTIONS
What is the kinetic energy of an object?
The energy of a flying kite is kinetic energy.
A cyclist doubles his speed. How will his kinetic energy change: increase, decrease or remain same?
Two bodies have masses in the ratio 5 : 1 and their kinetic energies are in the ratio 125 : 9. Calculate the ratio of their velocities.
By how much will the kinetic energy of a body increase if its speed is doubled?
Explain the difference between potential energy and kinetic energy.
Explain the types of mechanical energy.
A body starts from rest and is acted on by a constant force. The ratio of kinetic energy gained by it in the first five seconds to that gained in the next five-second is:
A car of mass 120 kg is moving at a speed 18 km/h and it accelerates to attain a speed of 54 km/h in 5 seconds. Calculate:
- the work done by the engine.
- the power of the engine.
If the mass as well as the velocity of a body is doubled then the kinetic energy of the body ______ the initial kinetic energy.
