Advertisements
Advertisements
Question
Advertisements
Solution
Given force F = 300 N, u = 18 km/hr
Now, power = `"W"/"t" = "F.s"/"t"` = F.v
or P = 300 x `(18 xx 10³)/(60 xx 60)` = 1500 watt
Now 1 H>P = 746 watt
1500 watt = 2 H>P (approx)
APPEARS IN
RELATED QUESTIONS
In which of the following cases, is work being done?
(i) A man pushing a wall.
(ii) a coolie standing with a load of 12 kgf on his head.
(iii) A boy climbing up a staircase.
How much energy is gained by a box of mass 20 kg when a man, carrying the box waits for 5 minutes for a bus?
Is work a scalar or a vector quantity?
Define 1 joule of work.
Draw a neat labeled diagram to show the direction of two forces acting on a body to produce rotation in it. Also mark the point about which rotation takes place.
No work is done by a man moving on a horizontal road while carrying a box on his head. Explain.
Fill in the boxe to show the corresponding energy transformation.

A girl of mass 40 kg runs a height of 80 stairs, each 25 cm high with a load of 20 kg on her head in 25 sec. If g is 10 m/s2, find:
(i) Gravitational force acting on the girl.
(ii) Work done by her.
(iii) Useful work done by her.
(iv) Her power in watt.
