Advertisements
Advertisements
Question
A gaseous hydrocarbon contains 82.76% of carbon. Given that its vapour density is 29, find its molecular formula.
[C = 12, H = 1]
Advertisements
Solution
% of carbon = 82.76%
% of hydrogen = 100 - 82.76 = 17.24%
| Element | % weight | Atomic weight | Relative No. of moles | Simplest Ratio |
| C | 82.76 | 12 | 82.76/12 = 6.89 | 6.89/6.8 = 1 x 2 = 2 |
| H | 17.24 | 1 | 17.24/1 = 17.24 | 17.24/6.89 =2.5 x 2 = 5 |
Empirical formula = C2H5
Empirical formula weight = 2 × 12 + 1 × 5 = 24 + 5 = 29
Vapour density = 29
Relative molecular mass = 29 × 2 = 58
N = `"Relative molecular mass"/"Empirical weight"`
= `58/29` = 2
Molecular formula = n x empirical formula
= 2 x C2H5
= C4H10
APPEARS IN
RELATED QUESTIONS
Calculate the relative molecular mass of Sodium acetate
(use K = 39, Cl = 35.5, O = 16, C = 12, H = 1, Na = 23, N = 14, S= 32)
The usefulness of a fertilizer depends upon percentage of nitrogen present in it. Find which of the following is a better fertilizer:
(a) Ammonium nitrate [NH4NO3]
(b) Ammonium phosphate [(NH4)3PO4 (N=14,H=1,O=16,P=31)
Potassium nitrate on strong heating decomposes as under :
2KNO3 → 2KNO2 + O2
Calculate : Weight of oxygen formed when 5.05g of potassium nitrate decomposes completely.
(K = 39, 0 = 16, N = 14)
Calculate the percentage of phosphorous in the fertilizer superphosphate, Ca(H2PO4)2. [Ca = 40, H =1, P =31, O = 16] (Correct to 1 decimal place)
A metal M, forms a volatile chloride containing 65.5% Chlorine. If the density of the chloride relative to hydrogen is 162.5, find the molecular formula of the chloride. [M = 56, Cl = 35.5]
Give one word or phrase for the following:
Formation of ions from molecules.
Calculate the relative molecular mass of:
Ammonium chloroplatinate (NH4)2 PtCl6
Calculate the relative molecular mass of:
CHCl3
Find the weight of 0.2 mole of H2 gas.
The following question refers to one mole of chlorine gas.
If the relative atomic mass of chlorine is 35.5, what will be the mass of 1 mole of chlorine gas?
