Advertisements
Advertisements
Question
A force of 50 dynes acts on a rigid body, such that the perpendicular distance between the fulcrum and the point of application of force is 75 cm. Calculate the moment of force.
Numerical
Advertisements
Solution
Force (F) = 50 dynes
⊥ distance = 75 cm
∴ Moment of force = F × ⊥ distance
= 50 × 75
= 3,750 dyne-cm
shaalaa.com
Is there an error in this question or solution?
