Advertisements
Advertisements
प्रश्न
A force of 50 dynes acts on a rigid body, such that the perpendicular distance between the fulcrum and the point of application of force is 75 cm. Calculate the moment of force.
संख्यात्मक
Advertisements
उत्तर
Force (F) = 50 dynes
⊥ distance = 75 cm
∴ Moment of force = F × ⊥ distance
= 50 × 75
= 3,750 dyne-cm
shaalaa.com
क्या इस प्रश्न या उत्तर में कोई त्रुटि है?
