Advertisements
Advertisements
प्रश्न
A force of 1600 dynes acts on a rigid body, such that the perpendicular distance between the force and its turning point is 40 cm. Calculate the moment of force.
संख्यात्मक
Advertisements
उत्तर
Force (F) = 1600 dynes
⊥ distance = 40 cm
∴ Moment of force = F × ⊥ distance
= 1600 × 40
= 64,000 dyne-cm.
shaalaa.com
क्या इस प्रश्न या उत्तर में कोई त्रुटि है?
