Advertisements
Advertisements
Question
A force of 1 kgf displaces a body by a distance of 10 cm
(i) in direction of force,
(ii) normal to the force
(iii) at an angle of 60° to the direction of the force.
Calculate the amount of work done in each case. (Take: g = 9.8 ms−2 )
Advertisements
Solution
Given : F = 1 kgf = 1 × g Newton
(i) When displacement is in direction of force.
θ = 0°, cos 0° = 1
W = F × d = 9.8 × 0.1 = 0.98 J.
(ii) When displacement is normal to the force
θ = 90°, cos 90° = 0, i.e.,W = 0.
(iii) When displacement is at an angle of 60° to the direction of force
θ = 60° or, cos 60° =`1/2`
W = F . d cos θ = `9.8xx0.1xx1/2` = 0.49 J.
RELATED QUESTIONS
Give the expression for mechanical advantage of an inclined plane in terms of the length of an inclined plane.
A coolie X Carrying a load on his head climbs up a slope and another coolie Y carrying the identical load on his head move the same distance on a frictionless horizontal platform. Who does more work? Explain the reason.
Differentiate between work and power.
Name the quality which is measured in kWh.
What do you mean by equilibrium of a body?
A mechanic can open a nut by applying a force of 200 N while using a lever handle of 50 cm length. How long handle is required if he wants to open it by applying a force of only 50 N?
What is the work done when the force on the object and the displacement of the object are perpendicular to each other?
A man spends 7.4 kJ energy in displacing a body by 74 m in the direction in which he applies force, in 2.5 s. Calculate the power spent (in H.P) by the man.
How is 1 kgf related to the SI unit of force?
