Advertisements
Advertisements
Questions
A first order reaction is 40% complete in 50 minutes. Calculate the value of the rate constant. In what time will the reaction be 80% complete?
40% of a first order reaction is completed in 50 minutes. How much time will it take for the completion of 80% of this reaction?
Advertisements
Solution
1. For the first order reaction k = `2.303/t log ([A_0])/([A])`
Assume, [A0] = 100%, t = 50 minutes
Therefore, [A] = 100 – 40 = 60
k = `(2.303/50) log (100/60)`
k = 0.010216 min−1
Hence the value of the rate constant is 0.010216 min−1
2. t = ?, when the reaction is 80% completed,
[A] = 100 – 80 = 20%
From above, k = 0.010216 min−1
t = `(2.303/0.010216) log (100/20)`
t = 157.58 min
The time at which the reaction will be 80% complete is 157.58 min.
APPEARS IN
RELATED QUESTIONS
How will you represent first order reactions graphically.
Answer the following in brief.
Derive the integrated rate law for the first-order reaction,
\[\ce{A_{(g)} -> B_{(g)} + C_{(g)}}\] in terms of pressure.
Derive the integrated rate law for the zeroth order reaction.
Explain with the help of a potential energy diagram that the catalyst increases the rate of the reaction.
How long would it take to electroplate a spoon with 0.1 mol of silver (108 g/mol) at a constant current of 2.0 A using AgNO3?
For first order reaction the concentration of reactant decreases from 0.2 to 0.1 M in 100 minutes. What is the rate constant of the reaction?
A first order reaction is 75% completed in 60 minutes, the time required for it's 50% completion is ____________.
The time taken for 80% of a first order reaction to be complete is approximately ____________.
Rate constant for zero order reaction is 2 × 10-2 mol L-1 s-1. If the concentration of the reactant after 25 sec. is 0.5 M, what is the initial concentration of reactant?
Half-life of a first order reaction is 30 minutes and initial concentration of reactant is 0.1 M.
What is half-life of the reaction if initial concentration of reactant is doubled?
