English
Karnataka Board PUCPUC Science Class 11

A Block of Mass 2 Kg Kept at Rest on an Inclined Plane of Inclination 37° is Pulled up Plane by Applying a Constant Force of 20 N Parallel to the Incline. Show that Applied Force Does Not Exceed 40 J.

Advertisements
Advertisements

Question

A block of mass 2 kg kept at rest on an inclined plane of inclination 37° is pulled up the plane by applying a constant force of 20 N parallel to the incline. The force acts for one second.  Show that the work done by the applied force does not exceed 40 J.

Sum
Advertisements

Solution

Given: 

\[\text{ Mass of the block, m = 2 kg } \]

\[\theta = 37^\circ\]

\[\text{ Force on the block, F = 20 N } \]

From the above figure,

\[F = \left( 2g \sin \theta \right) + ma\]

\[ \Rightarrow a = \frac{20 - 20 \sin \theta}{2} = 4 \text{ m/ s}^2 \]

\[s = ut + \frac{1}{2}a t^2 = 2 m\]

\[\text{ So, work done } \]

\[W = FS = 20 \times 2 = 40 J\]

shaalaa.com
  Is there an error in this question or solution?
Chapter 8: Work and Energy - Exercise [Page 133]

APPEARS IN

HC Verma Concepts of Physics Volume 1 and 2 [English]
Chapter 8 Work and Energy
Exercise | Q 16.1 | Page 133

RELATED QUESTIONS

List all the forces acting on the block B in figure.


List all the forces acting on (a) the pulley A, (b) the boy and (c) the block C in figure.


Let E, G and N represent the magnitudes of electromagnetic gravitational and nuclear forces between two electrons at a given separation. Then


A neutron exerts a force on a proton which is

(a) gravitational
(b) electromagnetic
(c) nuclear
(d) weak


The force with which the earth attracts an object is called the weight of the object. Calculate the weight of the moon from the following data : The universal constant of gravitation G = 6.67 × 11−11 N−m2/kg2, mass of the moon = 7.36 × 1022 kg, mass of the earth = 6 × 1024 kg and the distance between the earth and the moon = 3.8 × 105 km. 


In tug of war, the team that exerts a larger tangential force on the ground wins. Consider the period in which a team is dragging the opposite team by applying a larger tangential force on the ground. List which of the following works are positive, which are negative and which are zero?

(a) work by the winning team on the losing team
(b) work by the losing team on the winning team
(c) work by the ground on the winning team
(d) work by the ground on the losing team
(e) total external work on the two teams.


The magnetic force on a charged particle is always perpendicular to its velocity. Can the magnetic force change the velocity of the particles? Speed of the particle?

 

A block of mass 250 g slides down an incline of inclination 37° with uniform speed. Find the work done against friction as the block slides through 1m.

 

A block of mass m is kept over another block of mass M and the system rests on a horizontal surface (In the following figure). A constant horizontal force F acting on the lower block produces an acceleration \[\frac{F}{2 \left( m + M \right)}\]   in the system, and the two blocks always move together. (a) Find the coefficient of kinetic friction between the bigger block and the horizontal surface. (b) Find the frictional force acting on the smaller block. (c) Find the work done by the force of friction on the smaller block by the bigger block during a displacement d of the system.


Find the average frictional force needed to stop a car weighing 500 kg at a distance of 25 m if the initial speed is 72 km/h.


A block of mass 2.0 kg is pushed down an inclined plane of inclination 37° with a force of 20 N acting parallel to the incline. It is found that the block moves on the incline with an acceleration of 10 m/s2. If the block started from rest, find the work done (a) by the applied force in the first second, (b) by the weight of the block in the first second and (c) by the frictional force acting on the block in the first second. Take g = 10 m/s2.


A 250 g block slides on a rough horizontal table. Find the work done by the frictional force in bringing the block to rest if it is initially moving at a speed of 40 cm/s. If the friction coefficient between the table and the block is 0⋅1, how far does the block move before coming to rest?


The 200 m free-style women's swimming gold medal at Seoul Olympics in 1988 was won by Heike Friendrich of East Germany when she set a new Olympic record of 1 minute and 57⋅56 seconds. Assume that she covered most of the distance with a uniform speed and had to exert 460 W to maintain her speed. Calculate the average force of resistance offered by the water during the swim.


A block of mass 1 kg is placed at point A of a rough track shown in figure following. If slightly pushed towards right, it stops at point B of the track. Calculate the work done by the frictional force on the block during its transit from A to B.


A body of mass 0.5 kg travels in a straight line with velocity v = a x3/2 where a = 5 m–1/2s–1. The work done by the net force during its displacement from x = 0 to x = 2 m is ______.


Work done by gas in cyclic process is ______ J.


Force acting on a particle is (2`hat"i"` + 3 `hat"j"`) N. Work done by this force is zero, when a particle is moved on the line 3y + kx = 5. Here value of k is ______.


A body is displaced from (0, 0) to (1 m, 1 m) along the path x = y by a force F = (x2`hat"J"` + y`hat"i"`)N. The work done by this force will be:


In the integration method for variable force, why do we divide displacement into tiny segments (ds)?


The work done by a variable force is calculated using the formula:


Share
Notifications

Englishहिंदीमराठी


      Forgot password?
Use app×