Advertisements
Advertisements
Question
A beam of monochromatic light of wavelength λ ejects photoelectrons from a cesium surface (Φ = 1.9 eV). These photoelectrons are made to collide with hydrogen atoms in ground state. Find the maximum value of λ for which (a) hydrogen atoms may be ionized, (b) hydrogen atoms may get excited from the ground state to the first excited state and (c) the excited hydrogen atoms may emit visible light.
Advertisements
Solution
Given:
Work function of cesium surface, ϕ = 1.9 eV
(a) Energy required to ionise a hydrogen atom in its ground state, E = 13.6 eV
From the Einstein's photoelectric equation,
`(hc)/lamda = E + Ø`
Here,
h = Planck's constant
c = Speed of light
λ = Wavelength of light
`therefore (hc)/lamda = 1.9 = 13.6`
`rArr 1240/lamda = 15.5`
`rArr lamda =(1240)/15.5 `
`rArr lamda = 80 nm`
(b) When the electron is excited from the states n1 = 1 to n2 = 2, energy absorbed (E1) is given by
`E_1 = 13.6 (1/n_1^2 - 1/n_2^2)`
`E_1 = 13.6 (1- 1/4)`
`E_1 = (13.66xx3)/4`
For Einstein's photoelectric equation,
`therefore (hc)/lamda - 1.9 = (13.6xx3)/4`
`rArr (hc)/lamda = (13.6xx3)/4 + 1.9`
`1240/(lamda) = 10.2 + 1.9 =12.1`
`rArr lamda = (1240)/12.1`
`lamda = 102.47 = 102 nm `
(c) Excited atom will emit visible light if an electron jumps from the second orbit to third orbit, i.e. from n1 = 2 to n2 = 3. This is because Balmer series lies in the visible region.
Energy (E2) of this transition is given by
`E_2 = 13.6 (1/n_1^2 - 1/n_2^2)`
`E_2 = 13.6 (1/4 - 1/9)`
`E_2 = (13.66xx5)/(36)`
For Einstein's photoelectric equation,
`(hc)/lamda - 1.9 = (13.6xx5)/36`
`rArr (hc)/lamda = (13.6xx5)/36+ 1.9 `
`rArr 1240/lamda = 1.88 + 1..9 = 3.78`
`rArr lamda = 1240/3.78`
`rArr lamda = 328.04 nm
APPEARS IN
RELATED QUESTIONS
Calculate the radius of second Bohr orbit in hydrogen atom from the given data.
Mass of electron = 9.1 x 10-31kg
Charge on the electron = 1.6 x 10-19 C
Planck’s constant = 6.63 x 10-34 J-s.
Permittivity of free space = 8.85 x 10-12 C2/Nm2
Show that the circumference of the Bohr orbit for the hydrogen atom is an integral multiple of the de Broglie wavelength associated with the electron revolving around the orbit.
The radius of the innermost electron orbit of a hydrogen atom is 5.3 × 10−11 m. What are the radii of the n = 2 and n = 3 orbits?
On the basis of Bohr's theory, derive an expression for the radius of the nth orbit of an electron of the hydrogen atom.
The electron in hydrogen atom is initially in the third excited state. What is the maximum number of spectral lines which can be emitted when it finally moves to the ground state?
Suppose, the electron in a hydrogen atom makes transition from n = 3 to n = 2 in 10−8 s. The order of the torque acting on the electron in this period, using the relation between torque and angular momentum as discussed in the chapter on rotational mechanics is
According to Maxwell's theory of electrodynamics, an electron going in a circle should emit radiation of frequency equal to its frequency of revolution. What should be the wavelength of the radiation emitted by a hydrogen atom in ground state if this rule is followed?
A parallel beam of light of wavelength 100 nm passes through a sample of atomic hydrogen gas in ground state. (a) Assume that when a photon supplies some of its energy to a hydrogen atom, the rest of the energy appears as another photon. Neglecting the light emitted by the excited hydrogen atoms in the direction of the incident beam, what wavelengths may be observed in the transmitted beam? (b) A radiation detector is placed near the gas to detect radiation coming perpendicular to the incident beam. Find the wavelengths of radiation that may be detected by the detector.
Light from Balmer series of hydrogen is able to eject photoelectrons from a metal. What can be the maximum work function of the metal?
The spectral line obtained when an electron jumps from n = 5 to n = 2 level in hydrogen atom belongs to the ____________ series.
The ratio of the ionization energy of H and Be+3 is ______.
The binding energy of a H-atom, considering an electron moving around a fixed nuclei (proton), is B = `- (Me^4)/(8n^2ε_0^2h^2)`. (m = electron mass). If one decides to work in a frame of reference where the electron is at rest, the proton would be moving around it. By similar arguments, the binding energy would be
B = `- (Me^4)/(8n^2ε_0^2h^2)` (M = proton mass)
This last expression is not correct because ______.
Taking the Bohr radius as a0 = 53 pm, the radius of Li++ ion in its ground state, on the basis of Bohr’s model, will be about ______.
Use Bohr's postulate to prove that the radius of nth orbit in a hydrogen atom is proportional to n2.
The number of times larger the spacing between the energy levels with n = 3 and n = 8 spacing between the energy level with n = 8 and n = 9 for the hydrogen atom is ______.
The energy required to remove the electron from a singly ionized Helium atom is 2.2 times the energy required to remove an electron from Helium atom. The total energy required to ionize the Helium atom completely is ______.
What is meant by ionisation energy?
The energy of an electron in the nth orbit of the hydrogen atom is En = -13.6/n2eV. The negative sign of energy indicates that ______.
Calculate the radius of the second orbit of He+.
Which from following is CORREСТ relationship between wavelength and momentum of electron?
