Advertisements
Advertisements
प्रश्न
Solve the following problem:
Find out the molar mass of the following compounds:
Mohr’s salt [FeSO4(NH4)2SO4.6H2O]
(At. mass: Cu = 63.5; S = 32; O = 16; H = 1; Na = 23; C = 12; Fe = 56; N = 14)
Advertisements
उत्तर
Molar mass of [FeSO4(NH4)2SO4.6H2O]
= (1 × At. mass Fe) + (2 × At. mass S) + (2 × At. mass N) + (14 × At. mass O) + (20 × At. mass H)
= (1 × 56) + (2 × 32) + (2 × 14) + (14 × 16) + (20 × 1)
= 56 + 64 + 28 + 224 + 20
= 392 g mol–1
Molar mass of [FeSO4(NH4)2SO4.6H2O] = 392 g mol–1
APPEARS IN
संबंधित प्रश्न
Calculate the amount of carbon dioxide that could be produced when 1 mole of carbon is burnt in air.
What is the concentration of sugar (C12H22O11) in mol L–1 if its 20 g are dissolved in enough water to make a final volume up to 2 L?
Calculate the molarity of a solution of ethanol in water in which the mole fraction of ethanol is 0.040 (assume the density of water to be one).
To make a saturated solution, 36 g of sodium chloride is dissolved in 100 g of water at 293 K. Find its concentration at this temperature.
Explain the term mole fraction.
Solve the following problem:
Find out the molar mass of the following compounds:
Copper sulphate crystal (CuSO4.5H2O)
(At. mass: Cu = 63.5; S = 32; O = 16; H = 1; Na = 23; C = 12; Fe = 56; N = 14)
Solve the following problem:
Write the following number in ordinary decimal form:
43.71 × 10−4
Solve the following problem:
Perform the following calculation. Round off your answer to two digits.
`1/(3.40xx10^24)`
Solve the following problem:
Perform the following calculation. Round off your answer to two digits.
`33/(9.00xx10^-4)`
Solve the following problem:
Perform the following calculation. Round off your answer to two digits.
`((4xx10^-3)(9.9xx10^-7))/((789)(1.002xx10^-10)(0.3xx10^2))`
Solve the following problem:
Perform the following calculation. Round off your answer to three digits.
`(8.94xx10^6)/(4.35xx10^4)`
Solve the following problem:
Perform the following calculation. Round off your answer to three digits.
`((9.28xx10^9)(9.9xx10^-7))/((511)(2.98xx10^-6))`
Give an example of each mixture having the following characteristics. Suggest a suitable method to separate the components of this mixture
Two immiscible liquids.
When light is passed through water containing a few drops of milk, it shows a bluish tinge. This is due to the ______ of light by milk and the phenomenon is called ______. This indicates that milk is a ______ solution.
Calculate the mass of sodium sulphate required to prepare its 20% (mass percent) solution in 100g of water?
If the concentration of glucose \[\ce{(C6H12O6)}\] in blood is 0.9 g L–1, what will be the molarity of glucose in blood?
What will be the molality of the solution containing 18.25 g of \[\ce{HCl}\] gas in 500 g of water?
Sulphuric acid reacts with sodium hydroxide as follows:
\[\ce{H2SO4 + 2NaOH -> Na2SO4 + 2H2O}\]
When 1 L of 0.1 M sulphuric acid solution is allowed to react with 1 L of 0.1 M sodium hydroxide solution, the amount of sodium sulphate formed and its molarity in the solution obtained is:
(i) 0.1 mol L–1
(ii) 7.10 g
(iii) 0.025 mol L–1
(iv) 3.55 g
Which of the following terms are unitless?
(i) Molality
(ii) Molarity
(iii) Mole fraction
(iv) Mass percent
If 4 g of \[\ce{NaOH}\] dissolves in 36 g of \[\ce{H2O}\], calculate the mole fraction of each component in the solution. Also, determine the molarity of solution (specific gravity of solution is 1g mL–1).
The molarity of pure water is ______.
An aqueous KCl solution of density 1.20 g mL-1 has a molality of 3.30 mol kg-1. The molarity of the solution in mol L-1 is ______. (Nearest integer)
With increase of temperature, which of these changes?
Molarity of liquid HCl will be if the density of the solution is 1.17 g/cc.
Molarity is ______.
