हिंदी
कर्नाटक बोर्ड पी.यू.सी.पीयूसी विज्ञान कक्षा ११

In a soccer practice session the football is kept at the centre of the filed 40 yards from the 10 ft high goalposts.

Advertisements
Advertisements

प्रश्न

In a soccer practice session the football is kept at the centre of the filed 40 yards from the 10 ft high goalposts. A goal is attempted by kicking the football at a speed of 64 ft/s at an angle of 45° to the horizontal. Will the ball reach the goal post?

टिप्पणी लिखिए
Advertisements

उत्तर

Given:
Height of the goalpost = 10 ft
The football is kept at a distance of 40 yards, i.e., 120 ft, from the goalpost.
Initial speed u with which the ball is hit = 64 ft/s
Acceleration due to gravity, a = g = 9.8 m/s2 = 32.2 ft/s2
For the given question, 40 yards is the horizontal range (R).
Angle of projection, α = 45°
We know that the horizontal range is given by
R = u cos α(t)

\[\Rightarrow t = \frac{R}{u\cos\alpha}\]

\[ = \frac{120}{64\cos45^\circ} = 2 . 65 s\]

Vertical distance covered by the football:

\[y = u\text{ sin } \alpha\left( t \right) - \frac{1}{2}g t^2 \]

\[ = 64 \times \frac{1}{\sqrt{2}} \times 2 . 65 - \frac{1}{2} \times 32 . 2 \times \left( 2 . 65 \right)^2\]

 = 6.86 ft < Height of the goalpost
Yes, the football will reach the goalpost 

shaalaa.com
  क्या इस प्रश्न या उत्तर में कोई त्रुटि है?
अध्याय 3: Rest and Motion: Kinematics - Exercise [पृष्ठ ५२]

APPEARS IN

एचसी वर्मा Concepts of Physics Volume 1 and 2 [English]
अध्याय 3 Rest and Motion: Kinematics
Exercise | Q 34 | पृष्ठ ५२

संबंधित प्रश्न

Two trains A and B of length 400 m each are moving on two parallel tracks with a uniform speed of 72 km h–1 in the same direction, with A ahead of B. The driver of B decides to overtake A and accelerates by 1 m/s2. If after 50 s, the guard of B just brushes past the driver of A, what was the original distance between them?


A ball is dropped from a height of 90 m on a floor. At each collision with the floor, the ball loses one tenth of its speed. Plot the speed-time graph of its motion between t = 0 to 12 s.


A boy standing on a stationary lift (open from above) throws a ball upwards with the maximum initial speed he can, equal to 49 m/s. How much time does the ball take to return to his hands? If the lift starts moving up with a uniform speed of 5 m/s and the boy again throws the ball up with the maximum speed he can, how long does the ball take to return to his hands?


In a projectile motion the velocity 


A person travelling at 43.2 km/h applies the brake giving a deceleration of 6.0 m/s2 to his scooter. How far will it travel before stopping?

 

A train starts from rest and moves with a constant acceleration of 2.0 m/s2 for half a minute. The brakes are then applied and the train comes to rest in one minute. Find the position(s) of the train at half the maximum speed.


A ball is projected vertically upward with a speed of 50 m/s. Find the time to reach the maximum height .


A ball is dropped from a balloon going up at a speed of 7 m/s. If the balloon was at a height 60 m at the time of dropping the ball, how long will the ball take in reaching the ground?

 

A stone is thrown vertically upward with a speed of 28 m/s. Find the maximum height reached by the stone. 


A stone is thrown vertically upward with a speed of 28 m/s.Find its velocity one second before it reaches the maximum height.


A person sitting on the top of a tall building is dropping balls at regular intervals of one second. Find the positions of the 3rd, 4th and 5th ball when the 6th ball is being dropped.


An NCC parade is going at a uniform speed of 6 km/h through a place under a berry tree on which a bird is sitting at a height of 12.1 m. At a particular instant the bird drops a berry. Which cadet (give the distance from the tree at the instant) will receive the berry on his uniform?


A ball is thrown at a speed of 40 m/s at an angle of 60° with the horizontal. Find the maximum height reached  .


A ball is projected from a point on the floor with a speed of 15 m/s at an angle of 60° with the horizontal. Will it hit a vertical wall 5 m away from the point of projection and perpendicular to the plane of projection without hitting the floor? Will the answer differ if the wall is 22 m away? 


A man is sitting on the shore of a river. He is in the line of 1.0 m long boat and is 5.5 m away from the centre of the boat. He wishes to throw an apple into the boat. If he can throw the apple only with a speed of 10 m/s, find the minimum and maximum angles of projection for successful shot. Assume that the point of projection and the edge of the boat are in the same horizontal level.


A river 400 m wide is flowing at a rate of 2.0 m/s. A boat is sailing at a velocity of 10 m/s with respect to the water, in a direction perpendicular to the river. Find the time taken by the boat to reach the opposite bank. 


Consider the situation of the previous problem. The man has to reach the other shore at the point directly opposite to his starting point. If he reaches the other shore somewhere else, he has to walk down to this point. Find the minimum distance that he has to walk. 


Two friends A and B are standing a distance x apart in an open field and wind is blowing from A to B. A beat a drum and B hears the sound t1 time after he sees the event. A and B interchange their positions and the experiment is repeated. This time B hears the drum timer after he sees the event. Calculate the velocity of sound in still air v and the velocity of wind u. Neglect the time light takes in travelling between the friends. 

 

A ball is dropped from a building of height 45 m. Simultaneously another ball is thrown up with a speed 40 m/s. Calculate the relative speed of the balls as a function of time.


Share
Notifications

Englishहिंदीमराठी


      Forgot password?
Use app×