English

A Boat Travels Upstream from a to B and Back from B to a in 5 Hours. the Speed of the Boat in Still Water is 8 Km/Hour and the Speed of the Current is 4 Km/Hour. Then, the Distance from a to B Is:

Advertisements
Advertisements

Question

Choose the most appropriate option.

A boat travels upstream from A to B and back from B to A in 5 hours. The speed of the boat in still water is 8 km/hour and the speed of the current is 4 km/hour. Then, the distance from A to B is:

Options

  • 9 kms.

  • 10 kms.

  • 15 kms

  • 12 kms

MCQ
Advertisements

Solution

15 kms

Explanation:

Speed of the boat in still water = 8 km/hr

Speed of the current = 4 km/hr

∴ Speed downstream = 8 + 4 = 12 km/hr

Speed upstream = 8 − 4 = 4 km/hr

Let the distance between A and B be x.

Then,

`"x"/12+"x"/4=4`    `("x"+3"x")/12=5`

`∴(4"x")/12=5`

`∴"x"=(12xx5)/4=15` km

shaalaa.com
Time, Speed and Distance (Entrance Exam)
  Is there an error in this question or solution?
2016-2017 (May) Set 1

RELATED QUESTIONS

Ranjeetha walks around the circular park in 15 minutes. If she walks at the rate of 5 km/hr, how much distance would she have to travel, at the minimum, to reach the centre of the park from any point on its perimeter?


Solve the following question and mark the best possible option.
Two athletes A and B are running on a 900m long track from opposite ends, their speeds are in the ratio of 4: 5, when will they cross each other:


A person takes 3 hours to walk a certain distance and riding back. He could walk both ways in 5 hours. How long could it take to ride both ways.


India's Republic day in 1996 fell on Friday. Which weekday it will be celebrated in the year 2000?


An express train travels at an average speed of 120 km per hour, stopping for 4 minutes after every 80 kms. How long will it take the train to reach a destination 960 km away?


In a school for midday meal food is sufficient for 250 students for 33 days, if each student is given 125 gm meals. 80 more students joined the school. If the same amount of meal is given to each student, then the food will last for


It takes eight hours for a 600 km journey. if 120 km is done by train and the rest by car. It takes 20 min more if 200 km is done by train and the rest by car. The ratio of the speed of the train to that of the cars is


A train goes from Gandhinagar to Patna at a speed of 128 kmph and returns to Gandhinagar at a different speed. If the average speed for the entire journey is l 12 kmph, then find the speed of the train for the return journey (to nearest kmph)


A man rides at the rate of 18 km/hr. but stops for 6 mins. to change horses at the end of every 7th km. The time that he will take to cover a distance of 90 km is


A truck covers 448 km in 8 hours. The average speed of a bicycle is `1/4` th of the average speed of the truck. How much distance will the bicycle cover in 7 hours?


Share
Notifications

Englishहिंदीमराठी


      Forgot password?
Use app×