Advertisements
Advertisements
Question
Which one of the following represents 180 g of water?
Options
5 Moles of water
90 moles of water
`(6.022 xx 10^23)/180` molecules of water
6.022 × 1024 molecules of water
Advertisements
Solution
6.022 × 1024 molecules of water
Explanation:
No. of moles of water present in 180 g
= `"Mass of water"/"Molar mass of water"`
= `(180 "g")/(18 "g mol"^-1)`
= 10 moles
One mole of water contains = 6.022 × 1023 water molecules
10 mole of water contains = 6.022 × 1023 × 10
= 6.022 × 1024 water molecules
APPEARS IN
RELATED QUESTIONS
Choose the correct option.
Which of the following has maximum number of molecules?
The number of molecules in 22.4 cm3 of nitrogen gas at STP is ______.
Which of the following has the largest number of atoms?
Solve problem:
The mass of an atom of hydrogen is 1.008 u. What is the mass of 18 atoms of hydrogen?
Calculate the number of atoms of hydrogen present in 5.6 g of urea, \[\ce{(NH2)2CO}\]. Also calculate the number of atoms of N, C, and O.
Solve problem:
Calculate the mass of sulfur dioxide produced by burning 16 g of sulfur in excess of oxygen in the contact process. (Average atomic mass : S = 32 u, O = 16 u)
Define relative atomic mass.
What is the average mass of an element if it has two isotopes, one of mass 6.015 u with 8.24 % and other of mass 7.016 u with 91.26% respectively?
Calculate mass of 3.01 × 1024 atoms of an element having atomic mass 21.13.
0.05 F electricity is passed through CuSO4 solution. Calculate the mass of Cu produced at cathode? (molar mass of Cu = 63.5 g mol-1)
