English
Karnataka Board PUCPUC Science Class 11

What Will Be the Mass of One 12C Atom in G?

Advertisements
Advertisements

Question

What will be the mass of one 12C atom in g?

Numerical
Advertisements

Solution

1 mole of carbon atoms = 6.023 × 1023 atoms of carbon

= 12 g of carbon

∴ Mass of one 12C atom `=(12  "g")/(6.022xx10^23)`

= 1.993 × 10-23 g

shaalaa.com
  Is there an error in this question or solution?
Chapter 1: Some Basic Concepts of Chemistry - EXERCISES [Page 28]

APPEARS IN

NCERT Chemistry - Part 1 and 2 [English] Class 11
Chapter 1 Some Basic Concepts of Chemistry
EXERCISES | Q 1.30 | Page 28
Share
Notifications

Englishहिंदीमराठी


      Forgot password?
Use app×