English

What is the potential difference between the terminals of a battery if 250 joules of work is required to transfer 20 coulombs of charge from one terminal of battery to the other?

Advertisements
Advertisements

Question

What is the potential difference between the terminals of a battery if 250 joules of work is required to transfer 20 coulombs of charge from one terminal of battery to the other? 

Numerical
Advertisements

Solution

 Here:
Work, W = 250 J
Charge, Q = 20 C
Using the relation, V = W/Q:
Potential difference, V = 250/20 = 12.5 V

shaalaa.com
  Is there an error in this question or solution?
Chapter 1: Electricity - Exercise 1

APPEARS IN

Lakhmir Singh Physics [English] Class 10
Chapter 1 Electricity
Exercise 1 | Q 16.3
Share
Notifications

Englishहिंदीमराठी


      Forgot password?
Use app×