Advertisements
Advertisements
Question
What force will produce a moment of force of 9 Nm of the perpendicular distance between the point of action of force and turning point is 40 cm?
Numerical
Advertisements
Solution
Given: Moment of force (𝜏) = 9 N·m
Perpendicular distance = 40 cm = `40/100` m = 0.40 m
Formula: Moment of force (𝜏) = Force (F) × perpendicular distance (d)
9 = F × 0.40
F = `9/0.4`
F = 22.5
The force required is 22.5 N.
shaalaa.com
Is there an error in this question or solution?
