Advertisements
Advertisements
Question
Vimal, Bose and Ghosh were partners in a firm sharing profits and losses equally. On 1st April, 2024, Bose retired from the firm and the new profit sharing ratio between Vimal and Ghosh was decided as 4 : 3. On Bose's retirement, the goodwill of the firm was valued at ₹ 2,10,000. By what amount will the partners' Capital accounts be debited or credited for the treatment of goodwill on Bose's retirement?
Options
Debit Bose's A/c by ₹ 70,000, Credit Vimal and Ghosh by ₹ 50,000 and ₹ 20,000, respectively.
Debit Vimal by ₹ 50,000, Debit Ghosh by ₹ 20,000 and Credit Bose by ₹ 70,000.
Debit Vimal by ₹ 40,000, Debit Ghosh by ₹ 30,000 and Credit Bose by ₹ 70,000.
Debit Vimal by ₹ 1,20,000, Debit Ghosh by ₹ 90,000 and Credit Bose's A/с by ₹ 2,10,000.
Advertisements
Solution
Debit Vimal by ₹ 50,000, Debit Ghosh by ₹ 20,000 and Credit Bose by ₹ 70,000.
Explanation:
Bose's share of goodwill = ₹ 2,10,000 × `1/3` = ₹ 70,000
Old ratio of Vimal and Ghosh = 1 : 1
New ratio = 4 : 3
Gaining ratio:
Vimal's gain = `4/7` − `1/3` = `5/21`
Ghosh's gain = `3/7` − `1/3` = `2/21`
So, gaining ratio = 5 : 2
Therefore, Bose's goodwill of ₹ 70,000 is borne by Vimal and Ghosh in 5 : 2:
- Vimal = ₹ 70,000 × `5/7` = ₹ 50,000
- Ghosh = ₹ 70,000 × `2/7` = ₹ 20,000
So the correct treatment is:
Debit Vimal ₹ 50,000, Debit Ghosh ₹ 20,000 and Credit Bose ₹ 70,000.
