Advertisements
Advertisements
Question
Two wavelengths of sodium light of 590 nm and 596 nm are used in turn to study the diffraction taking place at a single slit of aperture 2 × 10−6 m. The distance between the slit and the screen is 1·5 m. Calculate the separation between the positions of first maxima of the diffraction pattern obtained in the two cases.
Advertisements
Solution
-
λ1 = 590 nm = 590 × 10−9 m
-
λ2 = 596 nm = 596 × 10−9 m
-
Slit width a = 2 × 10−6 m
-
Distance to screen D = 1.5 m
For λ1 = 590 × 10−9:
`y = (1.43lamdaD)/a`
`y_1 = (1.43xx590xx10^-9 xx 1.5)/(2xx10^-6)`
`= (1.43 xx 590 xx 1.5)/2 xx 10^-3`
`= (1.43xx885)/2 xx 10^-3`
`1264.55/2 xx 10^-3 = 632.275 mm`
For λ2 = 596 × 10−9:
`y_2 = (1.43 xx 596 xx 10^-9 xx 1.5)/(2 xx 10^-6)`
`= (1.43 xx 596 xx 1.5)/2 xx 10^-3`
`= 1277.22/2 xx 10^-3 = 638.61 xx 10^-3`
= 0.63861m = 638.61mm
Δy = y2 − y1 = 638.61 mm − 632.275 mm = 6.335 mm
Separation = 6.34 mm
