Advertisements
Advertisements
Question
Two forces, each of magnitude 10 N, act vertically upwards and downwards respectively on the two ends of a uniform rod of length 4 m, freely pivoted at its midpoint as shown in Fig. Then the magnitude of the resultant moment of forces about the pivot O is.

Options
40 Nm (clockwise)
40 Nm (anticlockwise)
20 Nm (clockwise)
20 Nm (anticlockwise)
MCQ
Advertisements
Solution
40 Nm (clockwise)
Explanation:
Length of rod = 4 m, so distance of each force from the pivot is:
`4/2 = 2 m`
Moment due to each force:
M = F × d
= 10 × 2
= 20 N m
Both forces produce a clockwise moment, so
`M_"resultant"` = 20 + 20
= 40 N m
shaalaa.com
Is there an error in this question or solution?
