English

The Table Below Shows the Current in Three Different Electrical Appliances When Connected to the 240 V Mains Supply:

Advertisements
Advertisements

Question

The table below shows the current in three different electrical appliances when connected to the 240 V mains supply: 

Appliance Current
Kettle 8.5 A
Lamp 0.4 A
toaster 4.8 A
  1. Which appliance has the greatest electrical resistance? How does the data show this?
  2. The lamp is connected to the main supply by using a thin, twin-cored cable consisting of live and natural wires. State two reasons why this cable should not be used for connecting the kettle to the mains supply.
  3. Calculate the power rating of the kettle when it is operated from the 240 V mains supply.
  4. A main takes the kettle abroad where the mains supply is 120 V. What is the current is the kettle when it is operated from the 120 V supply?
Answer in Brief
Advertisements

Solution

(a) The lamp has the greatest electrical resistance because the current drawn by it is the least.

`R=V/I`

and hence resistance varies inversely with the current.
(b) The reasons for this are as follows:

  1. The kettle draws a large amount of current. So the wire may melt down due to heating.
  2. For the device to be safe, it needs to be have an earthing system. This is missing here.

(c) The power, P will be:

Given - V = 240 V, I = 8.5 A

P = VI 

P = 240 V × 8.5 A

P = 2040 W

(d) V1 = 240, V2 = 120 V, I1 = 8.5, I2 = ?

V = IR

`therefore "V"_1/"V"_2 = "I"_1/"I"_2`

`therefore 240/120 = 8.5/"I"_2`

`therefore 2 = 8.5/"I"_2`

`therefore "I"_2 = 8.5/2`

`therefore "I"_2 = 4.25`

shaalaa.com
  Is there an error in this question or solution?
Chapter 4: Electricity - Exercise 7

APPEARS IN

Lakhmir Singh Physics [English] Class 10
Chapter 4 Electricity
Exercise 7 | Q 42

Video TutorialsVIEW ALL [1]

RELATED QUESTIONS

Define watt. Write down an equation linking watts, volts and amperes.


In a house two 60 W electric bulbs are lighted for 4 hours, and three 100 W bulbs for 5 hours everyday. Calculate the electric consumed in 30 days.


Which of the following is likely to be the correct wattage for an electric iron used in our homes? 

(a) 60 W
(b) 250 W
(c) 850 W
(d) 2000 W


Two resistors A and B of resistance 4 Ω and 6 Ω respectively are connected in parallel. The combination is connected across a 6 volt battery of negligible resistance. Calculate: (i) the power supplied by the battery, (ii) the power dissipated in each resistor.


Water in an electric kettle connected to a 220 V supply took 5 minutes to reach its boiling point. How long would it have taken if the supply voltage had fallen to 200 V?


A current passes through a resistor. Let K1 and K2 represent the average kinetic energy of the conduction electrons and the metal ions, respectively.


An electric bulb marked 220 V, 100 W will get fused if it is made to consume 150 W or more. What voltage fluctuation will the bulb withstand?


The diagram below shows a magnetic kept just below the conductor AB which is kept in North South direction.

(i) In which direction will the needle deflect when the key is closed ?
(ii) Why is the deflection produced ?
(iii) What will be the change in the deflection if the magnetic needle is taken just above the conductor AB ?
(iv) Name one device which works on this principle.


A potential difference of 6 V is applied across a 3 Ω resistor. What is the current flowinq throuqh the circuit?


Distinguish between electric power and electrical energy. State their units. Give the other name of kWh.

Define Kilo watt hour.


Name two common material used for heating elements.


What changes in energy occur in an electric heater?


An electric filament lamp is connected to a supply of voltage higher than the recommended value. Give reasons, why compared with a normal performance, the lamp emits a brighter light and its life is shortened.


The equation I2R seems to suggest that the rate of heating in a resistor is reduced if resistance decreases, whereas equation P = V2/R suggests just the opposite. How do you reconcile this problem?


An immersion rod having resistance of 50 Ω is connected to 220V main supply. Assuming that all the energy generated goes to heat the water, calculate the time taken to heat 5 kg water from 30°C to 100°C.


A 100-watt electric bulb is used for 5 hours daily and four 60 watt bulbs are used for 5 hours daily. Calculate the energy consumed (in kWh) in the month of January.


Unit of electric power may also be expressed as:


A family uses 8 kW of power. Direct solar energy is incident on the horizontal surface at an average rate of 200 W per square meter. If 20% of this energy can be converted to useful electrical energy, how large an area is needed to supply 8 kW?


In the given figure, the emf of the cell is 2.2 V, and if internal resistance is 0.6 Ω. Calculate the power dissipated in the whole circuit.


Share
Notifications

Englishहिंदीमराठी


      Forgot password?
Use app×