Advertisements
Advertisements
Question
The power of a motor pump is 2 kW. How much water per. the minute the pump can raise to a height of 10 m? (Given g = 10m s−2)
Advertisements
Solution
Here, power of the motor pump, P = 2 kW
= 2000 W
Height to which water is raised, h = 10 m
As `("mgh")/"t"` or `"pt"/"gh"`
∴ Water raised per minute (= 60 s)
`(2000 xx 60)/(10 xx 10)`
= 200
APPEARS IN
RELATED QUESTIONS
State the energy changes in the following case while in use:
An electric iron
Energy can exist in several forms and may change from one form to another. State the energy changes that occur in a car going uphill.
Energy can exist in several forms and may change from one form to another. State the energy changes that occur in respiration.
State the energy changes in the following case while in use:
Burning coal
A metal ball of mass 2 kg is allowed to fall freely from rest from a height of 5 m above the ground. What happens to the mechanical energy after the ball hits the ground and comes to rest?
Law of conversation of energy given by ______.
A rocket is moving up with a velocity v. If the velocity of this rocket is suddenly tripled, what will be the ratio of two kinetic energies?
State the energy changes in the following case while in use:
A glowing electric bulb
State the energy changes in the following case while in use:
An electric cell in a circuit
In an electric cell while in use, the change in energy is from ______.
