Advertisements
Advertisements
Question
Mr. Ram Gopal invested ₹ 8000 in 7%, ₹ 100 shares at ₹ 80. After a year, he sold these shares at ₹ 75 each and invested the proceeds (including his dividend) in 18%, ₹ 25 shares at ₹ 41.
Find:
- his dividend for the first year;
- his annual income in the second year;
- the percentage increase in his return on his original investment.
Advertisements
Solution
Given:
Initial investment = ₹ 8,000 in 7% ₹ 100 shares bought at ₹ 80 each.
After 1 year the shares are sold at ₹ 75 each; sale proceeds plus the dividend are reinvested in 18% ₹ 25 shares at ₹ 41 each.
Step-wise calculation:
1. Dividend for the first year
Number of original shares
= 8000 ÷ 80
= 100 shares
Dividend per share
= 7% of ₹ 100
= ₹ 7
Total dividend (1st year)
= 100 × ₹ 7
= ₹ 700
2. Amount available to reinvest and new shares
Sale value of original shares
= 100 × ₹ 75
= ₹ 7,500
Proceeds including dividend
= 7,500 + 700
= ₹ 8,200
Number of new ₹ 25 shares bought at ₹ 41 each
= 8200 ÷ 41
= 200 shares
3. Annual income in the second year
Dividend per new share
= 18% of ₹ 25
= 0.18 × 25
= ₹ 4.50
Total dividend (2nd year)
= 200 × ₹ 4.50
= ₹ 900
4. Percentage increase in return on original investment
Increase in annual return
= ₹ 900 – ₹ 700
= ₹ 200
Percentage increase on original investment of ₹ 8,000
= 200 ÷ 8,000 × 100%
= 2.5%
